Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

31 Ocak 2012 Salı

1981 yılında sigortalı olan bayanların emeklilik durumu hk.

1981 de sigortalı olan bayanlarda başlangıçta bir gün yeni yasadan kurtarıyor

Soru: 1965 doğumluyum. 1981’de sigortalı oldum. 6 ay prim ödedikten sonra evlendim. 1984-1987 arasında iki çocuğum oldu. Şimdi 1.5 yıldır isteğe bağlı prim ödüyorum. Doğum primlerinden de faydalanarak, kaç yıl daha ödersem emekli olurum?


Neşe YILMAZ

Cevap: Sigorta başlangıcınızı tarih(gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde, yıl olarak bildirmişsiniz. Oysa, başlangıç ta bir gün bile emekli olma şartlarını değiştiriyor. Hele hele sigorta başlangıçları 1981 olan bayanlarda bir gün, mezarda emeklilik olarak adlandırılan yasaya tabi olup, olmamayı belirliyor.

1981 deki sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1981 ve önceki bir tarihse, 8 Eylül 1999 da yürürlüğe konan ve emekli olmayı zorlaştırdığından, toplumda “mezarda emeklilik” olarak adlandırılan 4447 sayılı yasaya tabi olmaktan kurulur ve eski yasa şartlarıyla emekli olursunuz. Eski yasaya göre yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz.
İki doğumunuzu borçlandıktan sonra 1440 gün daha prim ödeyerek, toplam prim ödemenizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.(ara vermeden prim öderseniz Ocak 2016 ayı sonunda) Ancak, isteğe bağlı prim ödemeleri Bağ-Kura sayıldığından belirttiğimiz şartlarda emekli olabilmeniz için, isteğe bağlı olarak 23 ay(690 gün) daha prim ödedikten sonra isteğe bağlıdan çıkıp, kalan 750 gün prim eksiğinizi sigortalı bir işte çalışarak tamamlamalısınız. Aksi takdirde, Bağ-Kura tabi olur ve en az 5400 gün prim ödeyerek emekli olma durumunda kalabilirsiniz.

Ekrem SARISU - Posta
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız