Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

12 Ekim 2016 Çarşamba

3201 sayılı Kanuna göre bağlanan aylıkların başlama tarihi nedir?


Bağlanan aylıkların başlama tarihi nedir?

3201 sayılı Kanuna göre borçlanılan hizmetlere göre bağlanacak yaşlılık aylığın başlangıç tarihi dilekçe tarihini takip eden aybaşıdır.

Sosyal güvenlik sözleşmeleri uygulanmak suretiyle kısmi aylık almakta iken yurtdışı hizmet borçlanması yapanların kısmi aylıkları;   
- Borcun ödendiği tarih kesin dönüş tarihinden önce ise kesin dönüş tarihini,
- Borcun ödendiği tarih kesin dönüş tarihinden sonra ise borcun ödendiği tarihi,
takip eden aybaşından itibaren,
 tam aylığa yükseltilir.

Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: SGK

Hangi tarihte emekli olabilirim? - Ve ne kadar maaş bağlanır?

http://www.emeklilikhaber.com/yazi/ssk-ve-bag-kur-emeklilik-hesaplama-2/
Ocak 2019’da emekli olabilirsiniz
Soru: 21 Ocak 1961 doğumlu bayanım. SSK başlangıç tarihim 4 Nisan 1995 olup 13 Ekim 1998 tarihine kadar fiili olarak çalışarak 1269 gün prim ödedim. 1 Ocak 1999 ila 31 Mart 2003 tarihleri arasında isteğe bağlı olarak SSK'ya 1620 gün prim ödemem var. Daha sonra ara verdim. 1 Nisan 2008 ile 31 Mart 2010 tarihleri arasında isteğe bağlı olarak SGK'ya 720 gün prim ödedim. Şu anda toplam 3609 gün prim ödemem var. Hangi tarihte emekli olabilirim? Ve ne kadar maaş bağlanır?
Meftune BALIKÇI
Cevap: SSK’da yaş haddinden emekli olmak için: 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra ödemeseniz dahi, 58 yaşınızı dolduracağınız 21 Ocak 2019 tarihine tarihinde emekli olabilirsiniz. Ne kadar emekli aylığı alacağınız çalışma hayatınız boyunca üstünden prim hesaplanan kazanç tutarınıza göre değişir.
Ekrem SARISU - POSTA


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Emekli maaşınızdan haczin kaldırılması için nereye başvurayım?


Emekli maaşınızdan haczin kaldırılması için icra hâkimliğine başvurun
Soru: Memur emeklisiyim. Bir bankaya olan kredi borcum nedeniyle icram var. Başka bankadan da emekli aylığı alıyorum. Maaşımdan diğer bankanın icra borcu nedeniyle kesinti yapılıyor. Emekli maaşımdan icra kesintisi yapılamayacağını duydum. Bankaya kesinti yapmayın dedim bizim yapacağımız bir şey yok keseriz diyorlar. Ben ne yapmalıyım, nereye başvurayım* Sosyal Güvenlik Kurumuna başvursam olur mu?
S. BALCI
Cevap: Emekli aylıklarına, Sosyal Güvenlik Kurumuna olan prim borçları ile nafaka borçları haricinde borçlar için emeklinin muvafakatleri olmadan, haciz konamıyor, icra kesintisi yapılamıyor. Emekli aylığınızdaki icra kesintisinin kaldırılması için bankaya veya Sosyal Güvenlik Kurumuna değil, doğrudan icra hâkimliğine “haczedilemezdik şikâyeti” nde bulunun. İcra hâkimliği konan haczin kaldırılması yönünde karar verilecektir.
Ekrem SARISU - POSTA
AŞAĞIDAKİ KONU BAŞLIKLARI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Banka kredisiyle SSK ya da Bağ-Kurdan prim ödeyip emekli olabilir miyim?


Banka kredi verse dahi borçlanarak emekli olma usulü yok


Soru: 1962 doğumluyum. 1979 sigorta girişim var. 819 gün SSK primim var. 2000'de kendi işyerimi açtım, 2003'te tasfiye ettim. 755 gün primim var. SSK ya da Bağ-Kurdan primi ödeyip emekli olabilir miyim? Banka kredi veriyor mu? 
Levent YILDIRIM
Cevap: Banka kredi verse dahi, gerideki prim ödenmeyen günleri borçlanarak emekli olma usulü olmadığından, prim eksiğinizi borçlanarak tamamlayıp emekli olamazsınız.  Yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 2026 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte 60 yaşınızı dolduruyorsanız emekli olabilirsiniz. Doldurmuyorsanız 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.
Ekrem SARISU - POSTA

Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Meslek hastalığının geç bildirilmesi halinde ne gibi yaptırımları vardır?


Meslek hastalığının geç bildirilmesi halinde ne gibi yaptırımları vardır?

Meslek hastalığını Kuruma bildirilmesi yükümlülüğü yerine getirmeyen veya yazılı olarak bildirilen hususları kasten eksik yada yanlış bildiren işverene veya 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalıya, Kurumca bu durum için yapılmış bulunan masraflar ile ödenmişse geçici iş göremezlik ödenekleri rücû edilir.

Meslek Hastalığı hakkında merak edilen diğer sorular ve yanıtları için tıklayın

Kaynak: SGK

2008 öncesi eşinden dolayı dul 4/a’dan (SSK) dul aylığı alıyorum - 2008’den sonra 4/a’dan (SSK) emekli olmam halinde dul aylığını almaya devam edebilir miyim?


2008 öncesi eşinden dolayı dul 4/a’dan (SSK)  dul aylığı alıyorum. 2008’den sonra 4/a’dan (SSK) emekli olmam halinde dul aylığını almaya devam edebilir miyim?

5510 sayılı Kanunun 54 üncü maddesine göre değerlendirme yapılarak, her iki aylığı da tamdan ödenir.

Ölüm Aylığı hakkında merak edilen diğer sorular ve yanıtları için tıklayın

Kaynak: SGK
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız