Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

20 Mayıs 2014 Salı

30 gün primi bulunan şehit maden işçilerinin yakınlarına ölüm aylığı bağlanacak - SOMA MADEN KAZASINDA VEFAT EDENLERİN YAKINLARINA ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANMASI İÇİN 900 GÜN ŞARTI ARANMAYACAK!

http://emeklilikdanismanlik.blogspot.com/2013/03/en-erken-nereden-ve-nasl-emekli.html
5 yıl şartı kalkıyor

Soma'da 900 prim günü, prim borcu bulunmama şartı aranmadan şehitlerin yakınlarına ölüm aylığı bağlanacak

Hükümet, Soma'da yaşamını yitiren 301 işçinin ailesi için adeta seferberlik ilan etti. Soma benzeri iş kazalarında hiçbir koşula bağlı olmadan ölüm geliri bağlanıyor. Ölüm aylığı ise 5 yıl sigortalılık 900 prim gün şartına bağlı bulunuyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, ölüm aylığı için Van depreminde yapıldığı gibi bir düzenleme yapacaklarını açıkladı. Buna göre; bu şartlar aranmadan, 30 gün primi bulunan şehit işçilerin yakınlarına ölüm aylığı, kendilerine ise malullük aylığı bağlanacak. Şehit madencilerin yakınları için kapsamlı bir tazminat paketi de hazırlanıyor. Soma Holding yüzde 80 kusurlu bulunursa işçi ailelerine 40 yıllık aylığın yüzde 80'i ödenecek. 

Kaynak: Hazal ATEŞ - TAKVİM

--
SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderiniz. 

Vatandaşın gözünde şehit olan madencilerimiz yasal olarak da şehit sayılacak - HANGİ HAKLAR VERİLECEK?

Soma Madenci Şehitliği'nde Yürek Burkan Manzaralar,

Şehitlik kriteri

Maden faciasında can veren 301 işçinin yakınlarının sivil şehit haklarından yararlanması için düğmeye basıldı. 

Kırıkkale formülü gündemde. 

Karar bugün verilecek

Hükümet, Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçinin yakınlarının sivil şehitlere tanınan haklardan faydalandırılmasına ilişkin inceleme başlattı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yaptığı ön çalışma, Bakan Ayşenur İslam tarafından bugün gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu toplantısında sunulacak ve karara bağlanacak. 

BAKANLAR KURULU... 
Yapılan incelemeye göre; formül olarak maden işçileri için, Kırıkkale'deki Makine Kimya Endüstrisi'ne (MKE) ait fabrikalarda yaşanan patlamalarda ölen işçiler için yapılan düzenlemenin bir benzeri öngörülüyor. Sivil şehit yakınlarına istihdam hakkı sağlayan yasada, MKE patlamalarında ölen işçiler de özel bir düzenlemeyle kapsama alınmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla maden işçilerinin var olan şartlarının iyileştirilmesi ve maden kazalarında ölenlerin yakınlarına yeni haklar tanınması için başlatılan çalışmada, sivil şehitlere tanınan istihdam hakkının da sağlanıp sağlanamayacağına ilişkin inceleme yapılıyor. Bu konuda yetkilendirilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın hazırladığı ön çalışma, Bakan Ayşenur İslam tarafından bugün Bakanlar Kurulu toplantısında sunulacak ve karara bağlanacak. 

FORMÜL BELLİ OLACAK 
Maden işçilerine sivil terör mağdurlarına tanınan istihdam, kredi kolaylığı gibi hakların verilmesine yönelik formül belli olacak. Sivil şehit yakınlarına istihdam hakkı sağlayan yasada yapılan özel düzenlemeyle, MKE'ye ait fabrika, işletme, müesseselerde patlayıcı maddelerin üretimi, incelenmesi, muhafazası ve nakli sırasında olan patlamalar nedeniyle yaşamını yitirenlerin yakınları ile engelli duruma düşenler, kamuda istihdam hakkından faydalandırılmıştı. 

Yakınlarını kaybeden Somalı'lar için sivil şehitlik hakları gündeme geldi. Vatandaşın gözünde şehit olan madencilerimiz yasal olarak da şehit sayılacak. 

HANGİ HAKLAR VERİLECEK?
Soma'daki maden faciasında ölenlerin yakınlarına sivil şehitlik kapsamında şu hakların sağlanması bekleniyor: Ölenlerin yakınlarına, 85-100 bin lira arasında toplu bir tazminat ödenebilecek. Ölenlerin eş veya çocuklarından bir veya ikisine veya kardeşine kamuda iş verilebilecek. 20 yıl vadeli ve faizsiz konut kredisi TOKİ desteğiyle verilebilecek. Konut kredisi için muhtaçlık koşulu da aranmayacak. Konut almak istemeyenlere, ekonomik durumlarına bakılmaksızın 10 yıl süreyle kira yardımı yapılabilecek. Çocuklara, üniversiteyi bitirene kadar karşılıksız burs verilebilecek. Ölenlerin ihtiyaç sahibi anne ve babasına da ayrıca maaş bağlanabilecek. Ölenlerin eş, çocuk ve anne-babası, şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilecek. Trenlerde yüzde 50 indirim uygulanacak. Elektrik ve suda yüzde 50 indirim uygulanacak. 

'GEREKEN YAPILACAK'
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Soma'daki faciada hayatını kaybeden 301 maden işçisinin, şehit sayılmaları için her türlü çalışmayı yapacaklarını söyledi. Bugün yapılacak Bakanlar Kurulu'nda konu gündeme gelecek. Yapılacak yasal düzenlemenin Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olmaması için de formül aranıyor. Düzenlemenin detayları bugün belli olacak. 

Kaynak: Burcu ÇALIK - TAKVİM

--
SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderiniz. 

Maden kazasında yaşamını yitiren işçilerin yakınları 1.500 TL'nin üzerinde maaş alacak - TÜM HAKLARI VERİLECEK!


Madenci yakını 165 kişiye maaş

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, şu anda 68 işçinin yakını 165 kişiye maaş bağlandığını açıkladı. 

Bakan Çelik, ölüm aylıklarının da bin 500 TL'nin üzerinde olacağını söyledi

Soma'da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden işçilerin tamamına haziran ayı içinde ölüm aylığı bağlanıyor. SABAH'a konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Yaşamını yitiren işçilerin yakınları bin 500 TL'nin üzerinde maaş alacak" dedi. Edinilen bilgilere göre, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ekipleri hayatını kaybeden işçilerden 284'ünün dosyasını tamamladı. Bakanlık, şu anda hayatını kaybeden 68 işçinin yakını olan 165 kişiye ölüm maaşını bağladı. 

TÜM HAKLARI VERİLECEK 

Hayatını kaybeden 301 madencinin tamamına aylık bağlanacağını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Şu ana kadar incelenen dosyalardan 38 işçi kardeşimizin 900 gün çalışma süresi dolmamış. Bu kardeşlerimiz içinde bu hafta Meclis'e yasal değişiklik getireceğiz, tüm haklarını vereceğiz. Brüt maaşlarının yüzde 70'ini aylık olarak bağlıyoruz. Ölen madencilere 700 ila bin 100 TL arasında ölüm geliri maaşı ile eş ve çocuklarına ayrı ayrı 386'şar TL bağlandı. Bir defaya mahsus olmak üzere tüm madenci kardeşlerimize de 415 TL cenaze yardımı yapıldı. Yaşamını yitiren işçilerin tamamı bin 500 TL'nin üzerinde maaş alacak" diye konuştu. Konunun suistimal edilerek, ölen işçilerin yakınlarına, 'Sakın form imzalamayın' diye sağdan soldan yanlış yönlendirmeler yapıldığına dikkat çeken Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Arkadaşlarımız günlerdir yoğun bir çalışma yürütüyor. Bakanlık logolu araçlarla evlerine gidilip formlar doldurtuluyor. Evli olmayan işçi kardeşlerimizin anne ve babasına onlarda hayatta değilse kardeşlerine maaş bağlanıyor. Yaşamını yitiren madenci kardeşlerimizin dosyalarını incelediğimizde bazılarının 5 gün, bazılarının bir ay önce işe girdiği görüldü. Yasal şartları oluşmayan tüm şehit madenci kardeşlerimizle ilgili yasal değişikliği bu ay içinde tamamlayacağız." 

İŞSİZ KALANLARA DA YARDIM 

Maden ocağında çalışan 2 bin 896 işçinin olduğunu belirten Bakan Çelik "301 kardeşimiz yaşamını yitirdi. Geriye kalan 2 bin 595 işçi üç ay kısa çalışma ödeneği alacak. Bunların büyük çoğunluğunun yapılan tespitlerde kredi borçları var. Bu kardeşlerimizin de toplanan yardımlardan belli oranlarda faydalanması için çalışmalar başlatıyoruz. Yaşamını yitiren madencilere ek haklar getirilmesi konusunda da çalışma yapıyoruz" dedi. 

9 MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel başkanlığında maden ocağında 9 müfettişin görevlendirildiğini belirten Bakan Çelik, "Daha önce yapılan denetim raporları ellerinde. Bunların ne kadar sağlıklı yapıldığını karşılaştıracaklar. İşçilerle 'Denetim yapılacağı zaman şartlar düzeltiliyordu' iddialarını da konuşacaklar. İş kaygısıyla korkup konuşmayanlarla özel görüşmeler yapılacak. Çok yönlü soruşturma yapıyoruz" dedi.

900 GÜN PRİM ŞARTI 30'A İNİYOR

Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in "900 gün prim süresi dolmayana da maaş bağlamak için yasal düzenleme yapıyoruz" sözleriyle gündeme gelen düzenlemenin içeriği belli oldu. Hükümet, Soma'da ölenlerin yakınlarına 5 yıl prim ödeme, 900 prim günü ve prim borcu bulunmama şartını aramadan ölüm aylığı bağlayacak. Yapılacak yasal düzenlemeyle, Van depremi sonrasında yapılan düzenlemede olduğu gibi 30 gün primi bulunan işçilerin yakınlarına ölüm aylığı, malul kalanlara da malullük aylığı bağlanacak. Emekliliğine az bir süre kalanların ailelerine de maaş verilecek. 

İŞVERENE RÜCU EDİLECEK 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemeler, kusuru oranında işverene rücu edilecek. İş müfettişlerinin hazırladığı raporda Soma Holding, yüzde 80 kusurlu bulunursa işçi ailelerine yaklaşık 40 yılda ödenecek 150 milyon liralık aylığın yüzde 80'ini ödemek durumunda kalacak. Soma'da bulunan İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel ve beraberindeki heyet, madendeki iş çalışma süreleri, ücretler, işin yürütümü konularını da inceliyor. Buradan çıkacak rapor doğrultusunda madencilik sektörüne yönelik iş mevzuatı da yenilenecek. Madencilerin çalışma koşullarının başta Almanya olmak üzere gelişmiş ülke standartlarına çıkarılması için de yasal düzenleme yapılacak. Soma benzeri iş kazalarında hiçbir koşula bağlı olmadan ölüm geliri bağlanıyor. 

TAZMİNAT İÇİN DAVA GEREK

Ölen madencilerden 1 yılını dolduranların kıdem tazminatı hakkı var. Ayrıca işyeri kusuruna karşı ölen madencilerin yakınları Borçlar Kanunu gereğince maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Maddi tazminat davasında işçinin, bedeni zarara uğraması ve iş göremezlik dolayısıyla uğradığı zarar talep edilir. Manevi tazminatta müfettiş raporu önemlidir.

Kaynak: TAKVİM

--
SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderiniz. Danışmanlık hizmetimiz ücretlidir.

Yaralanan madencilerin hakları - ÖMÜR BOYU ÖDENİYOR!


Yaralanan madencilerin hakları

Şehit olan madencilerin ailelerine ölüm geliri bağlanırken, yaralananlar için geçici ve sürekli işgörmezlik ödeneği hakkı var

Madencilerin ve ailelerinin yaşadıkları faciadan dolayı bazı hakları bulunuyor. Şehit olan madencilerin ailelerine ölüm geliri aylığı bağlama işlemleri sürdürülüyor. Bu arada yaralanan madencilerin de çeşitli ödenek hakları bulunuyor. Bunlardan ilki geçici işgörmezlik ödeneği. Bu ödenek yaralının hastanede geçirdiği süre ve raporlu olarak evde bulunduğu zaman zarfına göre ödeniyor. Hastanede geçen süreler için brüt maaşının üzerinden günlük olarak yevmiyesinin yarısı ödeniyor. Rapor alıp evde istirahat ettiği sürelerde ise günlük ücretinin üçte ikisi şeklinde ödeniyor. Yani 2 bin lira brüt maaşı olan bir madenciye, hastanede bulunduğu süre içinde günlük 33.3 lira ödeniyor. Raporlu süreler için ise günlük 44.4 lira ödeme yapılıyor. 

ÖMÜR BOYU ÖDENİYOR 
Yaralanan madencinin meslekte kazanma gücünü yüzde 10 ve daha fazla kaybetmesi durumunda ise sürekli iş görmezlik ödeneği ödeniyor. Bu ödenek ömür boyu bir emeklilik gibi sayılıyor. Burada ödenecek miktar, brüt maaşın yüzde 70'inin iş gücünü kaybetme oranıyla çarpılması ile bulunuyor. 2 bin lira brüt maaşı olan bir işçinin maaşının yüzde 70'i 1.400 lira oluyor. İşçi yüzde 50 iş gücü kaybı yaşamışsa alacağı miktar aylık 700 lira oluyor. 

Kaynak: TAKVİM

--
SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderiniz. Danışmanlık hizmetimiz ücretlidir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız