Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

28 Ekim 2016 Cuma

Silahaltına alınmadan önce yeterli prim ödeme gün sayısı olan sigortalı, askerliğinin bitmesi sonucu tekrar işbaşı yaptığında ne kadar süre sonra sağlıktan yararlanabilecektir?


Silahaltına alınmadan önce yeterli prim ödeme gün sayısı olan sigortalı, askerliğinin bitmesi sonucu tekrar işbaşı yaptığında ne kadar süre sonra sağlıktan yararlanabilecektir?

Silahaltına alınmadan önce yeterli prim gün sayısı olduğundan, askerlik hizmeti bitikten sonra da sağlıktan yararlanmaya devam edecektir.

SGK Yurtiçi Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Şartları hakkında merak edilen diğer sorular ve yanıtları için tıklayın

Kaynak: SGK

İsteğe bağlı sigortalı olduğumda yetim aylığım kesilir mi?Kanuna göre iş yaparız diyenin kanundan haberi yok


Soru: 1961 doğumluyum. Hiç sigortalı çalışmadım. Babam vefat edince ablam ve bana yetim aylığı bağlandı. Yaklaşık altı seneden beri evimde zihinsel engelli bir çocuğa bakıyorum. Geçimimi böyle sağlıyorum. İsteğe bağlı sigortalı olmak istedim. Buradaki SGK görevlileri bana o zaman yetim aylığınızı keseriz dediler. Gazetede diğer okullara verdiğiniz cevaptan anladığım, aylığım kesilmemesi gerekiyor. Gazeteyi ilgililere göstermem üzerine bana “gazeteye göre değil kanunlara göre iş yaparız” dediler.  Lütfen beni bu konuda aydınlatabilir misiniz? Ayrıca zihinsel engelli çocuklarına baktım aileye beni sigortalı yapabilir mi?
Birsen ÇABUK/SAKARYA
Cevap: “Gazeteye göre değil Kanuna göre iş yaparız” diyen memur arkadaşı kutluyorum. Tam da olması gereken bu. Yani Kanuna göre iş yapmak. Fakat sanırım memur arkadaşımızın kanunu okumama gibi küçük bir sorunu var. Yoksa Kanunu okusa, isteğe bağlı sigortalı olduğunuzda “yetim aylığınızın kesileceğini” söylemezdi. Çünkü isteye bağlı sigortalı olsanız da, sigortalı bir işte çalışsanız da, hatta emekli olsanız dahi Emekli Sandığından almakta olduğunuz yetim aylığınız kesilmez. Aylığınız sadece evlendiğinizde ve memur olduğunuzda kesilir.  Çocuğuna baktığınız aile size sigortalı yapabilir.
Ekrem SARISU - POSTA


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Sigortalının sigortalılığı ne zaman sona erer?


Sigortalının sigortalılığı ne zaman sona erer?

Hastalık ve analık hükümlerinin uygulanmasında sigortalılık niteliğinin ödenen primin ilişkin olduğu günü takip eden 10'uncu günden başlanarak yitirilmiş sayılacaktır. Ancak, sigortalının ilgili kanunlar gereği sigortalının ücretsiz izinli olması, greve iştirak etmesi veya işverenin lokavt yapması hallerinde, bu hallerin sona ermesini takip eden onuncu günden başlanarak sigortalılık niteliğini yitirmiş sayılacaktır.

Örnek: Çalıştığı işyerinden en son primi 17.12.2008 tarihinde ödenen ve 18.12.2008 tarihinden itibaren işten ayrılan sigortalının sigortalılık niteliği 27.12.2008 tarihinde yitirilmiş olacaktır.

Hastalık Sigortası hakkında merak edilen diğer sorular ve yanıtları için tıklayın

Kaynak: SGK

Sürekli kısmi iş göremezlik geliri nasıl hesap edilir?


Sürekli kısmi iş göremezlik geliri nasıl hesap edilir?

Sigortalılara bağlanacak sürekli kısmi iş göremezlik geliri, hesaplanacak günlük kazancın 30 katının % 70’inin meslekte kazanma gücü kaybı oranına tekabül eden kısmı kadardır. Sürekli kısmi iş göremezlik gelirlerinde de sigortalının başkasının bakımına muhtaç olduğunun anlaşılması halinde gelir bağlama oranı yine aylık kazancın % 100’ ü olacaktır.

İş Kazası Sigortası hakkında merak edilen diğer sorular ve yanıtları için tıklayın

Kaynak: SGK

İş kazası sebebiyle rapor alınması halinde SGK tarafından kaç günlük ödeme yapılır?


İş kazası sebebiyle rapor alınması halinde SGK tarafından kaç günlük ödeme yapılır?

Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması şartıyla; iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle iş göremezliğe uğrayan sigortalıya her gün için ödeme yapılır.

İş Kazası Sigortası hakkında merak edilen diğer sorular ve yanıtları için tıklayın

Kaynak: SGK
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız