Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

5 Ocak 2012 Perşembe

En düşük GSS genel sağlık sigortası prim tutarı hk.

Asgari Ücret Zammı Primleri 2 Lira Yükseltti

Asgari ücrete yapılan yüzde 12,37'lik zam genel sağlık sigortası prim miktarını da yükseltti.


En düşük sağlık primi 33,36 liradan 35,41 liraya çıktı. 2 liralık zam yeşilkart hakkı kazanamayanların yıllık 24 lira fark ödemelerini beraberinde getirecek.

GSS Genel sağlık sigortasında gelir testi uygulamasının ayrıntıları hk.

Genel sağlık sigortasında gelir testi

Sosyal Güvenlik Kurumunun tespitine göre SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve yeşil kart kapsamında olmayan, başka bir anlatımla sosyal güvenlik sistemi dışında kalan 1 milyon 700 bin kişi 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genele sağlık sigortası kapsamına girecek.

2012 asgari ücret zammı ve buna bağlı olarak yapılan diğer değişiklikler hk.

Asgari ücrete ince ayar

Her yıl olduğu üzere aralık ayının son haftasında, ücretlilerin dört gözle beklediği asgari ücret zammı ve buna bağlı olarak yapılan diğer değişiklikler ilan ediliyor.

Bağ-Kuru kapatıp en az 1260 gün SSK primi ödeyerek emeklilik hk.

SSK’dan emekli olmanız avantajlı

Soru: 20 Mayıs 1975 doğumluyum. SSK girişim 1990 dır. SSK ay 1.000 gün prim ödedim. 31 Aralık 2003 tarihinden beride Bağ-Kurluyum. Primlerimi kesintisiz olarak ödedim. Ne zaman emekli olurum?

Emeklilik işlemlerinde dikkate alınacak gerçek sigorta başlangıç tarihi hk.

Emekli olma şartları staj sigortasına göre belirlenmez

Soru: 23 Ekim 1972 doğumluyum. Lise 2.sınıfta iken bir kamu bankasında 2 yıl stajyer olarak çalıştım. Sigortaya giriş tarihim 15 Eylül 1988’dir. Fakat tamgün sigorta başlangıç tarihim ise Ocak 1994’dür. Ne zaman emekli olabilirim?

18 yaşından önce Almanya'da geçen süreler için yurtdışı borçlanması imkanının olmaması hk.

18 yaşın altı borçlanılamıyor

Soru: Sadettin Bey, annem 1972 yılında 15 yaşında mahkeme kararıyla evlenmiş ve bir hafta sonra babamla Almanya'ya gitmiş. Üç sene Almanya'da kalmış ve Türkiye'ye dönüş yapmışlar. Almanya'da geçen üç seneyi borçlanabilir mi? Bunun için ne yapmamız gerekiyor?

1 Nisan 1981 tarihi itibariyle sigortalılık başlangıcında 18 yaş şartı aranması hk.

Sigortalılık hesabında 18 yaş şartı var

Soru: Sayın Orhan, bir müvekkilim 15 yıllık sigortalılık ve 3600 gün prim ödeme şartlarını gerçekleştirdiğinden bahisle, kıdem tazminatına esas olmak üzere, SGK'ya müracaat etmiş. Ancak 18 yaş öncesi sigortalılığı sayılmadığından kıdem tazminatına esas resmi yazıyı alamamış. Burada da sigortalılık süresinin başlangıcı olarak yine 18 yaş mı esas alınacak?

15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrıldıktan Sonra Yeniden Çalışmaya Başlayanların Durumu hk.

15 Yıl ve 3600 Günle İşten Tazminatlı Olarak Ayrıldıktan Sonra Yeniden Çalışma Durumu


Soru: Temmuz 1965 doğumluyum. SGK başlangıcım 09.06.1988'dir. SSK başlangıcımdan önce 18 aylık yaptığım askerliğimi ödedim. Bu bilgiler ışığında;

1990 sigorta girişli işçinin emekliliği hk.

1990 girişli işçinin emekliliği


Okurumuz Ayhan Akbaş “21.05.1965 doğumluyum. SGK başlangıcım 1 Şubat 1990 olup, 1.871 gün primim var. Ne zaman emekli olurum? Ne kadar prim günüm olması gerekir?” diyor.

Yeni asgari ücret ile askerlik, doğum, yurt dışı sürelerine ilişkin borçlanma bedelleri hk.

Prime Esas Matrahlar ve Borçlanma Bedelleri Değişiyor

Asgari ücretin belli olmasıyla çalışanlar için prime esas kazanç matrahları da belirlenmiş oldu. Prime esas kazanç matrahları 16 yaşını doldurmuş işçiler için 01.01.2012-30.06.2012 tarihleri arasında asgari 886,50 TL azami 5762,25 TL arasında; 01.07.2012-31.12.2012 tarihleri arasında asgari 940,50 TL azami 6113,25 TL olacak.

Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik durumu hk.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

20.05.1963 doğumluyum, 01.05.1987 işe giriş tarihim. Askerliğin kaç ayını borçlanırsam, ne zaman emekli olurum?

Kıdem tazminatı alabilir yazısı ile işverene başvurma usulü hk.

Kıdem tazminatına nasıl başvurulur?

* Özel sektörde büyük bir firmada çalışıyorum. 1970 doğumluyum. İş hayatımda 15 yılımı ve 3600 prim günümü doldurdum. Kıdem tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum. Bu mümkün mü? Ayrıca, bunun için ne yapmam lazım? SGK'dan alacağım belgeyi işyerine nasıl vermem gerekiyor? Bir usulü var mı?

Maaşına zam alamayanlar hk.

Zam alamayanlar dikkat!

Bir apartmanda sözde güvenlik görevlisiyim ama apartmanın güvenlik şubesine kaydı yok. Benim sertifikam var, 800+120.50 TL yemek haklarıyla çalışıyoruz. İşveren 3 senedir zam vermiyor, sigortamı düşük gösteriyor. Ne yapabilirim?

2012 yılı motorlu taşıtlar vergisi MTV birinci taksit ödemeleri hk.

Kasko değeriyle kıyaslamadan aracınızın vergisini ödemeyin!


Motorlu taşıtların 2012 yılı motorlu taşıtlar vergisi (MTV) birinci taksit ödemeleri yarın başlıyor. Birinci taksit ay sonuna kadar, ikinci taksit ise temmuz ayı içinde ödenecek.

Sosyal güvenlik planlamasının önemi hk.

Sosyal güvenlik planlaması yapsanız anneniz 196 gün daha prim ödeyerek emekli olabilirdi

Soru: Annem 1 Eylül 1955 doğumlu. SSK başlangıç tarihi 3 Mayıs 1969 olup sigortaya 788 gün prim ödemesi var. 25 Ekim 2004 de Bağ-Kurlu oldu. Hala Bağ-Kura prim ödemekte. Bağ-Kurada 2616 gün prim ödemesi var. Annem nasıl, ne şartlar da emekli olur? Sigortadan mı? Yoksa Bağ-Kurdan mı daha erken emekli olur?

MTV'nin taşıtın kasko değerinin yüzde 5'i ile kıyaslanarak daha az vergi ödenmesine ilişkin düzenleme hk.

Geçmiş yılların fazla ödenen vergisini geri alabilirsiniz!

MTV'nin taşıtın kasko değerinin yüzde 5'i ile kıyaslanarak daha az vergi ödenmesine ilişkin düzenleme, 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Vergilerle ilgili 2012 yılı değişiklikleri hk.

2012 yılı vergileri ne getiriyor, ne götürüyor

Vergilerle ilgili 2012 yılı değişiklikleri belli oldu.
Yaklaşık 22 milyon vatandaşı ilgilendiren “Emlak Vergisi”, bir milyonu aşkın mükellefi ilgilendiren 2012 yılı “konut ve işyeri kira gelirlerinin” beyan sınırı, istisna tutarı ve gayrimenkullerini satacak olanların vergilendirme esasları açıklandı.

Özel emekli sandıklarında geçen hizmet süresinin SSK dökümünde görünmemesi hk.

Özel emekli sandıklarında geçen hizmet süresi SSK dökümünde görünmez

Soru: 13 Kasım 1966 doğumluyum. 24 Ekim 1983 ten beri SSK’lıyım. Bugüne kadar 5500 günden fazla prim ödemem var. Bu arada 1 Nisan 1988-1 Haziran 2000 tarihleri arasında Milli Reasürans T.A.Ş.de çalıştığım süre SGK dokümanında gözükmüyor.

Esnek Çalışma, Uzaktan çalışma, Evden Çalışma hk.

Çalışma yaşamı tamamen değişiyor

Patronlar, esnek çalışmanın küresel kriz ve işsizliğe çare olacağını söylüyor. Düzenlemelerin çalışanın haklarını gasp ettiğini belirten sendikalara göre ise iş güvenliği tehdit altında... Peki günlük hayata dokunacak bu düzenlemelerin anlamı ne?

2012 yılına ait vergi, harç ve istisna tutarları hk.

Yeni yılda vergiler

Yeni yılın ilk yazısını yeniden belirlenen vergi, harç ve istisna tutarlarına ayırdık.


Vergi kanunlarında yer alan tutarların enflasyon karşısında anlamını yitirmemesi için her yıl sonunda bazı güncellemelerin yapılması gerekir.

Türkiye ile yabancı ülkelerdeki milletvekili maaşları arasındaki fark hk.

Milletin ve vekillerinin maaşları

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen milletvekili maaş zamları her ne kadar Cumhurbaşkanımızın vetosu ile geri gönderilse de tartışmaların uzun süre devam edeceği bir gerçek.

1 Ocak 2012 sonrası yeşil kartlı olanların durumu hk.

Yeşil kartlar vize tarihine kadar geçerli

Soru: Sadettin Bey, ben yeşil kart sahibiyim. 1 Ocak itibariyle yeşil kartın kalktığı söyleniyor. Bu doğru mudur? Benim şimdi nereye başvurmam gerekiyor? H. Polat

Part-time (kısmi süreli) çalışan sigortalıların GSS primi hk.

Part-time çalışanlar prim ödeyecek


Sosyal güvenlik reformunun en önemli ayaklarından birisi olan Genel Sağlık Sigortası (GSS) dünden itibaren tamamıyla yürürlüğe girdi.

Vergi mükellefinin SSK'lı çalışması hk.


Hizmet tespit davasıyla bildirilmeyen günlerinizi kazanma imkanı hk.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız