Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

10 Temmuz 2017 Pazartesi

3600 günden emekli olma hakkı olmayanlar

8 Eylül 1999’den itibaren sigortalı olanların 3600 günle emekli olma hakları yok
Soru: Babam 5 Mayıs 1951 doğumludur. 15 Aralık 2009 tüm köylüye tarım sigortası yapıldı. Ancak çoğu insan iptal ederken biz babamın sigortasını devam ettirdik ve 5 sene boyunca prim ödedik. Babam 2015 te SSK’lı olduğundan tarım sigortası sonlandı. Şuan itibari ile babamın 8 sene sigortası olacak. Araştırmalarımda 4 Mayıs 2008 öncesinin 3600’den emekli olma şansının olduğunu gördüm. Babam 2 yıl askerliğini borçlanırsa başlangıcı 15 Aralık 2007’ye çekilmiş olacak. Bu durumda babam bu sene emekli olur mu? Yoksa birçok sitede yazan haberlerde 15 yıl sigortalık süresi 3600 prim şartına mı tabi tutulur?
Recep ORHAN
Cevap: Babanız gibi ilk defa 8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olanların 3600 günle emekli olma hakkı bulunmuyor. Babanız SSK’dan emekli olmak için: ya primini 7000 güne tamamlayacak. Ya da 4500 gün prim ödeyip 25 yıllık sigortalılık süresinin dolmasını bekleyecek. Ayrıca, askerliğini borçlanıp, prim ödemesinin son 1260 gününü tarım Bağ-Kuruna veya isteğe bağlı Bağ-Kura ödeyerek, toplam primini 5400 güne tamamlayacağı tarihte Bağ-Kurdan emekli olabilir. Babanız için bu daha seçenek avantajlı.
Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

Bu verilere göre ne zaman emekli olabilirim?

54 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olacaksınız
Soru: 11 Haziran 1975 doğumluyum. 4 Nisan 1994’de sigorta girişim yapıldı.  6 Mart 1995’de askere  gittim 550 gün askerlik  yaptım. Toplam 967 gün SSK prim ödemem var. 24 Aralık 2004 tarihinden bu güne kadar kendi iş yerimi açtığımdan bu tarihten beri kesintisiz Bağ-Kura prim yatırıyorum. Bu verilere göre ne zaman emekli olabilirim?
Atakan ÇELİK
Cevap: Askerlik sürenizin 10 ayını(300 gününü) borçlanmanız halinde, Bağ-Kurda emekli olmak için; 25 tam yıl (9000 gün) prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olursunuz. Ara vermeden prim ödemenizi 27 Aralık 2022’ya kadar devam ettirerek, prim ödemenizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız 11 Haziran 2032’de emekli olabilirsiniz.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

İşimden çıkarılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim?

Gelir getirici işte çalışan işsizlik ödeneği alamaz

Soru: 1) 26 Ağustos 1974 doğumluyum. 1 Ocak 1997’de işe başladım. 3700 gün prim ödemem var. 1995’de 18 ay askerlik yaptım. Askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olabilirim?  2) Aynı zamanda ben esnafım. İşimden çıkarılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim?
Ş.AY
Cevap:1) Askerlik sürenizin 400 gününü borçlanıp, ayrıca 1650 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5750 güne tamamlamanız şartıyla,  55 yaşınızı dolduracağınız 26 Ocak 2029’da emekli olabilirsiniz. 2) İşten çıkartıldığınızda, yani SSK’nız sonlandığında zorunlu olarak Bağ-Kur sigortanız devreye girer. Bağ-Kurlu olduğunuzda da, işsizlik ödeneği alamazsınız. 


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

Erken doğum nedeniyle kullanılmayan izin süresi yanıyor mu?

Erken doğum nedeniyle kullanılmayan izin süresi yanıyor mu?

Soru: Eşim doktor raporu ile doğumuna üç gafta kalana kadar çalıştı. Ve doğum öncesinde üç gafta izin kullanmak üzere işten ayrıldı. Fakat üç haftalık iznini kullanmadan 10 gün önce erken doğum yaptı. Doğum öncesi çalıştığından kullanmadığı 5 haftalık iznin, doğum sonrasındaki 8 haftalık iznine ekleneceğini biliyoruz. Erken doğum yaptığından kullanamadığı 10 günlük doğum öncesi izni yanıyor mu? Yoksa doğum sonrası iznine eklenebilir mi?
SEMİH
Cevap: Kadın işçinin erken doğum yapması nedeniyle, doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler,( doğum öncesi izin süresi) doğum sonrası izin süresine eklenmek suretiyle kullandırılır.( İş Kanunu Madde: 74) Eşinizin 10 günlük kullanmadığı doğum öncesi izin süresi, doğum sonrası izin süresine eklenerek kullandırılır.  Sonuç olarak erken doğum nedeniyle kullanamadığı izin süresi yanmaz.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız