Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

27 Ekim 2015 Salı

Emekli, ev hanımı, işsiz, engelli, gazi, dul ve yetimlere ''Boş Yere Emlak Vergisi Ödemeyin'' uyarısı - VATANDAŞIN HABERİ YOK!


Boş Yere Emlak Vergisi Ödemeyin

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz, emlak vergisini 200 metrekarenin altında tek evi olan, ev hanımı, gazi, işsiz, dul, yetim ve emeklilerin ödemeyebileceğini söyledi.

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz, emlak vergisini 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olanların, ev hanımlarının, gazilerin, işsizlerin, dulların, yetimlerin ve emeklilerin ödemeyebileceğini söyledi. Gündüz, ödenen fazla vergilerin ise geriye dönük son 5 yıl için tahsil edilebildiğini açıkladı.

2015 emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri kasım ayı sonunda bitiyor. Konuyla ilgili bilgi veren AG Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Yeminli Mali Müşavir (YMM) Ahmet Gündüz, mükelleflerin, gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödeme yapabildiğini, ödenmeyen vergiler için ise her ay yüzde 1.4 gecikme cezası verildiğini belirtti.

VATANDAŞIN HABERİ YOK

YMM Ahmet Gündüz, birçok vatandaşın devletin kendilerine sunduğu olanaktan haberdar olmadığını belirterek "Emlak Vergisi Kanununa göre, tek bir evi olup, geliri olmayan kişiler, belirli şartları taşıyorlar ise emlak vergisinden muaftır" dedi.


YMM Ahmet Gündüz, geliri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından alanların da kanun gereği vergiden muaf olduğunu ifade etti. Bunun dışında geliri olup da 2014 yılı itibariyle bu geliri 26 bin TL'yi aşmayanlar, kışlık evin yanında yazlık eve sahip olmayanlar, bir başka meskende hisse sahibi olmayanların da vergiden muaf olduğunu hatırlatan Gündüz, gayrimenkulün satıldığı yıla ait verginin satana, takip eden yılların vergisinin ise alana ait olduğunu, lakin satış işleminin yılın sonuna kadar belediyeye kaydettirilmesi gerektiğini belirtti.

"DİLEKÇEYİ VERMEYEN, VERGİYİ VERİR"

YMM Ahmet Gündüz, vatandaşın olanaklardan habersiz olması, bazı belediyelerin bu konuda vatandaşı uyarmaması, ya da vatandaşın dilekçe vermemesi sebebiyle hak mağduriyetleri yaşandığını söyledi. Gündüz, açıklamasında, "Ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dul, yetimler ve emekliler emlak verisinden muaf olabilirler. Ancak bu kişiler meskenin bağlı bulunduğu belediyeye bir dilekçe müracaat etmelidir. Aksi halde bu olanaktan faydalanmak mümkün değildir" dedi.

FAZLA ÖDEDİĞİNİZ VERGİLERİ GERİ ALABİLİRSİNİZ

YMM Ahmet Gündüz, bu şartları taşıyan emlak vergisi mükelleflerinin, geçmişte fazladan ödedikleri emlak vergilerini de geri isteyebileceklerini belirtti. Gündüz, değerlendirmesinde, "Bu durumda olan emlak sahipleri, ilgili belediyeye muaf olduklarını yazılı bir dilekçe ile bildirmelidir. İade talepleri geriye dönük 5 yıl süre için yapılabilecektir. İçinde bulunduğumuz yılı baz aldığımızda 2011 yılından bugüne kadar fazla ödenen vergilerin iadesi talep edilebilir. Belediyeler, Emlak Vergisi Kanunu kapsamında bu parayı iade etmek zorundadır" dedi.

Kaynak: haberler.com


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!

İşten ayrılmak istiyorum - Tazminat alabilir miyim?

Haklı neden yokken ayrılırsanız tazminat alamazsınız
Soru: Mart 2004 ayından beri özel bir şirkette çalışmaktayım. Bugüne kadar hiç giriş çıkışım olmadı. İşten ayrılmak istiyorum. Tazminat alabilir miyim?
Kader CEVİZOĞLU
Cevap: Ortada haklı bir neden yokken, kendi isteğinizle işinizden ayrılmanız halinde kıdem tazminatı alamazsınız. Çünkü kendi isteğinizle ayrıldığınızda, kıdem tazminatı alabilmek için, en az 7000 gün prim ödemiş olmanız gerekir. Ancak ortada haklı bir neden varsa, örneğin, yıllık izin kullandırılmıyorsa, fazla çalışma ücreti ödenmiyorsa, mobbinge(psikolojik taciz) maruz kalıyorsanız vb. iş akdinizi fesih edip, kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. Ödemezlerse dava açıp, iddialarınızı mahkemede belge veya şahitle ispatladığınızda, kıdem tazminatını yargı yoluyla alabilirsiniz. 
Ekrem SARISU - POSTA
SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!

46 yaşındayken emeklilik hak ediyorum - Ama 46 yaştan gün alacağım mı? - Yoksa doldurunca mı emekli olabilirim?

46 yaş dolacak
Soru: 30 Ağustos 1971 doğumluyum. 16 Ekim 1989 yılında hemşire olarak göreve başladım. Aralıksız Emekli Sandığında çalıştım. 46 yaşındayken emeklilik hak ediyorum. Ama 46 yaştan gün alacağım mı? Yoksa doldurunca mı emekli olabilirim?
Ayhan TÜTÜNCÜ
Cevap: Emekli olmak için, 20 tam yıl fiili hizmet süresi ve 46 yaş şartlarına tabisiniz. Hizmet süreniz yeterli olduğundan, 46 yaşınızı dolduracağınız 30 Ağustos 2017’de emekli olabilirsiniz.
Ekrem SARISU - POSTA

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız