Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

5 Haziran 2017 Pazartesi

15 ay askerlik yaptım emeklilik için askerliğimi borçlanmalı mıyım?

Askerlik sürenizin 4 ayını borçlanmalısınız
Soru: 13 Ocak 1970 doğumluyum. 20 Mart 1999’da Bağ-Kur girişimle 2310 gün prim ödedim. 20 Ağustos 2005’de SSK girişimle de 3810 gün prim ödemem var. Toplamda 6120 gün primim bulunuyor. 1992’de 15 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekli olabilirim? Askerliğimi borçlanmalı mıyım?
Muzaffer DEMİRCİOĞLU
Cevap: Askerlik sürenizin 4 ayını borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de, 57 yaşınızı dolduracağınız 13 Ocak 2027’de emekli olabilirsiniz.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

SGK'ya ödediğim primleri toplu çekebiliyor muyum?

Ödediğim primleri toplu çekebiliyor muyum?
1989 Eylül girişim, 1088 prim günüm var. Ödediğim primleri toplu çekebiliyor muyum?  Çekebiliyorsam hangi yıl ve ne kadar alabilirim? Tekin İlmaz
Toptan ödeme (prim iadesi), yaş şartını (kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş) doldurduğu halde malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan sigortalılara yapılıyor.
60 yaşınızı doldurduktan sonra yazılı talepte bulunmanız halinde, sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları (yüzde 20) primlerini, toptan ödeme şeklinde geri alabilirsiniz. Ancak iade edilecek prim tutarına 1 Ekim 2008 tarihine kadar faiz hesaplanmaz. 1 Ekim 2008’den talep tarihine kadar geçen yıllar için güncelleme yapılarak ödenir.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız