Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

2 Kasım 2015 Pazartesi

Asgari ücret 1300 TL olacak - Tüm emeklilere yılda 1200 lira ek ödeme yapılacak - AK PARTİ SEÇİM VAATLERİNİ TUTARSA NELER OLACAK? - Ayrıntıları okumak için tıklayın!

AK Parti'nin seçim vaatleri: 
1300 TL'lik asgari ücret ve diğerleri

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 4 Ekim'de AK Parti'nin seçim beyannamesini açıklamıştı. Bu beyannamede, asgari ücretin 1300 TL'ye çıkarılması; tüm emeklilere ayda 100, yılda 1200 lira ek ödeme yapılması; gençlere sınırsız internet sağlanması; girişimci gençlere 50 bin TL destek; doğum yapan annelere maddi yardım ve 250 TL taksitle ev müjdesi vardıAK Parti lideri ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin ekonomik vaatlerini şöyle sıralamıştı:

* Ekonomide şeffalık olacak

* Yeni gelir vergisi kanunu ve vergi usul kanunu yapılacak

* Reel ekonomide 4 ana başlıkta dönüşüm sağlanacak:

1. İleri teknoloji ve yüksek katma değere dayalı üretim yapılacak

2. İş ve yatırım ortamı iyileştirilecek

3. Adli ve idari yargıda uyuşmazlıklar daha hızlı çözülecek, İstanbul'da bir tahkim merkezi kurulacak

4. Bilgi toplumuna dönüşüm anlamında kamunun elektronik dönüşümü tamamlanacak

AİLE VE ÇOCUKLAR

Ailenin ve çocukların ekonomik ve sosyal hayattan faydalanmaları sağlayacak Aile Sosyal Destek Programı hayata geçirilecek

Aile değerlerini öne çıkaran programlar teşvik edilecek

Devlet koruması altındaki çocukların barınmasında koğuş sisteminden ev ortamına geçiş sağlanacak

Ev almak için konut hesabı açan vatandaşa yüzde 15 kamu katkısı sağlanacak

Bütün annelere doğum hediyesi programı kapsamında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, 3 ve üzeri çocuklar için 600 TL hediye verilecek

Çocukların çok yönlü kültür yapısına sahip olabilmesi için Türk masallarımızın çocukların bilinçlerine yerleşmesi için çalışmalar yapılacak

KADINLAR

Kadınların karar alma mekanizmalarına etkin şekilde katılmaları sağlanacak

Kadınların işgücü piyasasına katılması için iş modelleri hazırlanacak

Doğum izinlerinin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesi konusunda çalışma yapılacak

Kadınlar ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve sonraki çocukta 6 ay yarım gün çalışacak ancak tam ücret alacak. Bu süreler bittikten sonra kadınlar isterlerse yarı zamanlı ve yarı ücretli olarak çalışabilecek.

GENÇLER

İlk kez iş bulan gençlerin maaşı bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak

Lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerini 2 yıl boyunca gelir testine girmeksizin devlet karşılayacak

İş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira nakdi yardım yapılacak, 100 bin lira faizsiz kredi verilecek

Gençlerde evliliği teşvik etmek amacıyla açılacak çeyiz hesabında biriktirilen paranın 5'te biri kadar devlet desteği verilecek

Seçilme yaşı 18'e indirilecek

Gençlere sınırsız ücretsiz internet erişimi imkanı verilecek

ENGELLİLER

Engelsiz bir hayat için gerekli her türlü alt yapı oluşturulacak

Engellilerin gündüz ve yatılı bakımları için güvenli şekilde kalabilecekleri engelli yaşam merkezleri kurulacak

350 bin engellinin bilgi teknolojilerini kullanması sağlanacak

EMEKLİLER VE YAŞLILAR

Tüm emeklilere ayda 100 lira, yılda 1.200 lira ek ödeme yapılacak. Böylece tarım bağkurluları hariç bin liranın altında maaş alan emekli kalmayacak

Sosyal güvenlik destek primi kesintisi kalkacak

Emekliler aylık 250 lira taksitle TOKİ'den ev satın alabilecek

ESNAF

Esnafa düşük faizli kredi desteği devam edecek

Yatırımcıya sembolik kira bedeli karşılığı fabrika yapılıp verilecek

TARIM

Yemde ve gübrede KDV'yi kaldırılacak

Genç çiftçilere proje bazında 30 bin lira nakdi karşılıksız destek verilecek

Ürünlerini lisanslı depolarda muhafaza eden çiftçiye kira desteği sağlanacak

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret 1.300 TL'ye çıkacak

Yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücret seviyesi değişecek

SAĞLIK

Sağlık çalışanlarının özlük hakları yeniden düzenlenecek

Bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhis taramaları çoğaltılacak

EĞİTİM

Tüm okullarda tam gün eğitime geçilecek

Fatih projesiyle fırsat eşitliği sağlanacak

Ulusal öğretmen strateji belgesi yürürlüğe konacak

POLİSLER

Polislerin 2.200 olan ek göstergeleri 3.000'e çıkarılacak

TAŞERON İŞÇİLER

Taşeron işçiler kamuda istihdam edilecek

Kaynak: POSTA

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!

Sağlık hizmetinde borca bakılmayacak - Resul KURT yazdı!

Sağlık hizmetinde borca bakılmayacak!

01.01.2012 tarihinden itibaren herhangi bir işyerinde çalışmadığı veya eşinden, anne veya babasından sağlık yardımı alma hakkı olmadığı için sosyal güvencesi olmayanların da sağlık güvencesi kapsamına alınmaları esası getirilmiştir. Bu çerçevede, sağlık yardımından faydalanma hakkı olmayanlar da zorunlu olarak Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmış ve gelir durumuna göre ya primlerinin devlet tarafından ya da kendilerince ödenmesi zorunluluğu başlamıştır.
Bu kapsamda:
. Herhangi bir şekilde SGK’lı çalışması olmayanlar, 
. Sosyal güvenlik kapsamında bulunmayanlar, 
. İşsizler, 
. 25 yaşını dolduran kişiler veya
. 18 yaşını doldurmuş olup öğrenime devam etmediği için sosyal güvencesi anne-babası üzerinden devam etmeyenlerin Genel Sağlık Sigortası Primi ödemesi gerekmektedir.
Bu kişilerden genel sağlık sigortası tescili yapıldığı halde gelir testi yapılmayan kişilerin, 30.09.2015 tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurarak gelir testi yaptırma imkânı getirilmişti. Bu tarih 30.09.2015 tarihinde sona erdi. Ancak Bakanlar Kurulu kararı ile borcu olup sağlık hizmetlerinden faydalanamayan vatandaşlar için düzenleme yapıldı.  
Genel Sağlık Sigortasından Yararlanamayan Tüm Türk Vatandaşlarının 31.12.2015 Tarihine Kadar Sağlık Hizmetinden Ücretsiz Yararlanabileceği Hakkında 29.09.2015 tarihli ve 2015/8106 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 28.01.2002 tarihli ve 2002/3654 sayılı Karara Geçici 54. madde eklenmiştir. Buna göre:
1.  Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar (4/1-b kapsamında sigortalı sayılanlar),
2. Genel Sağlık Sigortasından yararlanmayan Türk vatandaşları ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere 
Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastaneleri) sunulan sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2015 tarihine kadar yararlanma imkânı getirilmiştir.
Dolayısıyla bu kişilerin BAĞ-KUR kapsamında 60 günü aşan borçları bulunsa dahi kamuya ait devlet hastaneleri veya üniversite hastanelerine ait sağlık hizmetlerinden 31.12.2015 tarihine kadar yararlanmaları mümkündür.
Bununla birlikte genel sağlık sigortası tescili yapılmış olup hiç çalışması olmayan ya da çalışması olup genel sağlık sigortası borcu olan gençler ve diğer Türk vatandaşları da 31.12.2015 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. 
***
Denizbank'lı emekliye promosyon 
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli, dul ve yetimlere ilk bağlanan gelir / aylıklar ile emekli ikramiyelerinin Denizbank A.Ş. şubelerinden ödenmesi ve gelir / aylıklarını bankadan almaya devam edecek emekli ve hak sahiplerine promosyon ödenmesi hususunda Denizbank ile protokol imzalandı. 
Yapılan protokol gereğince “SGK tarafından Denizbank A.Ş.’ ye ilk defa gönderilen emekli veya hak sahiplerinin gelir / aylıklarını 3 (üç) yıl süre ile aralıksız olarak söz konusu bankadan (Denizbank A.Ş.) almaya devam etmeleri ve belirlenen taahhütnameyi imzalamaları kaydıyla, banka tarafından bir defaya mahsus olmak üzere emekli veya hak sahiplerine 300 (üç yüz) TL promosyon ödenecek.”
Resul KURT - DÜNYA
SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!

3600 günle emeklilikteki kademeli yaş şartı hk.

3600 günle emeklilikte de kademeli yaş şartı var
1983 yılı Mart-Haziran arası 120 gün çalışmam var. 1986-1993 yıllarında da Türk Ticaret Bankası çalışmam mevcut. 1994-1997 yıllarında isteğe bağlı prim ödedim. Daha sonra Bağ-Kur’lu olduğum için emekli olamadım. Ayrıca 2008-2009’da SSK’dan 300 günüm var. Şimdi Bağ-Kur’u sildirdim. Verilen bilgiye göre 5000 günle emekli olabiliyorum. 4176 günüm var. 720 gün çocuk borçlanması yapıp, ayrıca 104 gün SSK ödeyince Kasım’da emekli olursun dediler. Merak ettiğim konu, 1997 yılında 3600 günüm tamam olunca, 2002 yılı öncesi kademeli yaşa göre 52 yaşında emekli olmam gerekmez mi? Bağ-Kur silinince şartları o yıllarda yerine getirmiş olmuyor muyum? Ulviye Genç
SGK’dan gelen yazıda da belirtildiği üzere, Mart 1983 sigorta başlangıcıyla normal emeklilik için 20 yıl sigortalılık süresi, 40 yaş ve 5000 prim günü şartlarına tabisiniz. 5000 prim gününü tamamladığınızda da emekli olmaya hak kazanırsınız.
3600 prim günüyle yaştan emeklilik için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 prim günü ve 50 yaş şartlarının her üçünün de sağlandığı tarihe göre 52-58 arasında kademelendirilen yaş şartını da sağlamak gerekiyor. 15 yıl sigortalılık süresi ile 3600 prim gününü 23 Mayıs 2002 tarihinden önce tamamlamış olmakla birlikte, 50 yaşınızı doldurmamış olmanız halinde kademeli yaş şartına tabi olursunuz. 52 yaş şartına tabi olmanız için 50 yaşınızı 24 Mayıs 2002 ile 23 Mayıs 2005 tarihleri arasında doldurmuş olmanız gerekiyordu. Doğum tarihinizi belirtmemişsiniz. Şimdi de 50 yaşınızı doldurduğunuz tarih aralığının karşılığı olan yaşınızı doldurduğunuzda, mevcut prim gününüzle yaştan emekli olabilirsiniz.

Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!

Emekli ikramiyesi alabilir miyim?

Emekli ikramiyesi alabilir miyim?
Soru: 4 Mart 1973 yılında TRT kurumunda göreve başladım. 17 Mart 1987 tarihinde PTT müdürü ile anlaşmazlık yüzünden istifa ettim. Daha sonra sigortalı olarak çalıştım ve 2005 yılında SGK'  dan emekli oldum. Emekli ikramiyemi istifa ettiğim için alamadım. Bu ikramiyemi alma hakkım var mı? Hangi yollara başvurabilirim?
İbrahim ÖZER
Cevap: Memuriyetten ayrıldığınız tarihte, 15 yıl sigortalılık ve 3600 gün prim ödemeniz olsaydı, belki dava yoluyla emekli ikramiyenizi almayı deneyebilirdiniz. Ancak bu şartları taşımadığınızdan, dava açsanız da kazanma şansınız yok denecek kadar az. Sonuç olarak maalesef emekli ikramiyesi alamazsınız.
Ekrem SARISU - POSTA

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız