Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

14 Temmuz 2017 Cuma

Kayınpederim nasıl ve ne zaman emekli olabilir?

Kayınbabanız primini 5400 güne tamamlayıp 58 yaşı dolduracak 
Soru: 1 Kasım 1963 doğumlu kayınpederimin SSK başlangıcı 12 Ocak 1988’dir. 809 gün prim ödemesi var. Kendisi köyde yaşadığı için daha sonra  zorunlu Bağ-Kura 3721 gün prim yatırmıştır. Nasıl ve ne zaman emekli olabilir?  
Olcay YAKA
Cevap: Kayınbabanız Bağ-Kurda, emekli olmak için; 5400 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi. Muhtemelen 18 ay askerlik yaptı. Askerliğini borçlanıp ayrıca 330 gün daha prim ödeyerek toplam primini 5400 güne tamamlaması şartıyla, 58 yaşını dolduracağı 1 Kasım 2021’de emekli olabilir. 

Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

Yüzde 92 süresiz raporum onaylandı - Bu şartlar altında ne zaman ne şartlarda emekli olabilirim?

İstediğiniz zaman emekli olabilirsiniz
Soru: 3 Ağustos 1983 doğumluyum. İlk staj başlangıç tarihim 5 Ekim 2000’dir. Daha sonra ilk primim 10 Ağustos 2001 tarihinde işe başlamamla beraber ödenmeye başlandı. 30 Haziran 2017 tarihi itibari ile toplam 4300 prim ödemem var. 2016 yılında kronik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Ve 193 sayılı vergi kanundan yararlanmak üzere başvura da bulundum. Ve yüzde 92 süresiz raporum onaylandı. Bu şartlar altında ne zaman ne şartlarda emekli olabilirim? 
Rumuz: GUKAR
Cevap: Malulen emekli olmak için; 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı aranıyor. Şayet ilk defa sigortalı olduğunuz tarihte rahatsızlığınız yoksa aranan şartları sağlamış olduğunuzdan istediğiniz tarihte malulen emekli olabilirsiniz.  Ancak rahatsızlığınız doğuştan veya ilk defa sigortalı olduğunuz tarihte varsa, malulen emekli olamazsınız. Ancak bu durumda emekli olmak için aranan, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3960 gün prim ödeme şartlarını da sağladığınızdan, istediğiniz zaman emekli olabilirsiniz.   


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

Emeklilik için hangi dönemin kanunlarından yararlanmam gerekir?

Bağ-Kur başlangıcınızı 1991’e çekmeniz için yasa gerek
Soru: 1991-1993 arası adıma kayıtlı bir ticari araba vardı. O dönem vergi ödediğim halde yalnız Bağ-Kur girişimi yapmadım. 2002’de ilk girişimi yaptım. Acaba hangi dönemin kanunlarından yararlanmam gerekir?
Şevket SEZEN
Cevap: Sorunuzdan; Bağ-Kur başlangıcınızı vergi mükellefi olduğunuz 1991 yılına nasıl çekebileceğinizi sorduğunuzu anlıyoruz.  Sizin gibi süresi içinde Bağ-Kura kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğü, 1 Ekim 2008’den itibaren başlatılmakta.  Yeni bir yasa çıkmadığı sürece maalesef Bağ-Kur başlangıcınızı  1991 yılına çekmeniz mümkün değil.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız