Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

19 Eylül 2016 Pazartesi

Emeklilikte yaşı bekleyenler için kanun çıkarsa faydalanabilir miyim?

Erken emeklilik çıkarsa sizde yararlanırsınız
Soru: 15 Mayıs 1973 doğumluyum. 11 Kasım 1989 tarihinde sigortalı çalışmaya başladım. 6409 gün prim ödemem var. Acaba ne zaman emekli olabilirim? Yaşı beklediğimden emekli olunca maaşının ne kadar düşer. Yaşı bekleyenler için kanun çıkarsa faydalanabilir miyim?
Ayhan YORULMAZ
Cevap: Emekli olmak için: 25 yıl sigortalılık süresi 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz dahi, 51 yaşınızı dolduracağınız 15 Mayıs 2024 tarihinde emekli olabilirsiniz. Emekli aylığınızın düşmemesi için prime esas kazancın üst sınırından veya üst sınıra yakın bir kazanç tutarından prim ödemeniz halinde,  emekli aylığınız düşmez, aksine artar.  Ve sizin gibi sigortalılık süresi ve prim ödeme şartını sağlayıp emekli olmak için, sadece aranan yaşın dolmasını bekleyenleri erken emekli edecek bir yasa çıkarsa tabi’ ki sizde bu yasadan yararlanırsınız.
Ekrem SARISU - POSTA
AŞAĞIDAKİ KONU BAŞLIKLARI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

2015 itibariyle Bağ-Kurumu dondurdum - Yaştan emekli olmak için daha ne kadar prim ödemem gerekiyor?


Prim borcunuzu güncel değeri üstünden ödeyerek günlerinizi geri kazanabilirsiniz
Soru: 1 Eylül 1961 doğumluyum. 23 Ekim 2000 tarihinden itibaren esnaf Bağ-Kurlu oldum. 18 Ağustos 2016 tarihine kadar 2325 gün prim ödemem var. 2000 ve 2008 arasını ödemedim. Beş yıl üç ay yani 1880 gün SGK' dan alacağım var. SGK' dan bunu ne zaman istersen yatırabilirsin, bu senin hakkın dediler. Bunu da yatırırsam toplam 4205 gün primim oluyor. 2015 itibariyle Bağ-Kurumu dondurdum. Yaştan emekli olmak için daha ne kadar prim ödemem gerekiyor?
Pembe GÜMÜŞTAŞ/İST.
Cevap: Yaş haddinden emekli olmak için:  5400 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 2000-2008 arasına ilişkin prim borcunuzdan dolayı sigortalılığınız durdurulmuş ve prim borcunuz silinmiştir. Ancak SGK’dan da söylendiği gibi, istediğiniz zaman prim borcunuzu güncel değerleri üstünden ihya ederek, günlerinizi tekrar kazanabilirsiniz. Bağ-Kura olan prim borcunuzu ödeyerek ihya işlemi yapmanızdan sonra, ayrıca 1195 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5400 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız 1 Eylül 2021’de emekli olabilirsiniz. 
Ekrem SARISU - POSTA
AŞAĞIDAKİ KONU BAŞLIKLARI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

İş kazasının geç bildirilmesi halinde ne gibi işlem yapılmaktadır?


İş kazasının geç bildirilmesi halinde ne gibi işlem yapılmaktadır?

İş kazasının Kuruma Kanunda belirtilen süreler içerisinde bildirilmemesi halinde, olay tarihi itibariyle Kuruma bildirim yapılıncaya kadar Kurumca sigortalıya ödenecek geçici iş göremezlik ödenekleri işvereninden tahsil edilir.
(4/b) sigortalılara ise geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez.

İş Kazası Sigortası hakkında merak edilen diğer sorular ve yanıtları için tıklayın

Kaynak: SGK

Kısa vadeli sigorta kollarında dikkate alınmayan süreler nelerdir?


Kısa vadeli sigorta kollarında dikkate alınmayan süreler nelerdir?

Kısa vadeli sigorta kolları bakımından;
a) Herhangi bir sebeple silâh altına alınan sigortalının askerlikte geçen hizmet süresi,
b) Hükümlülükle sonuçlanmayan tutuklulukta geçen süre,
c) İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortalarından geçici iş göremezlik ödeneği alan sigortalının iş göremediği süre,
d) Sigortalının greve iştirak etmesi veya işverenin lokavt yapması hallerinde geçen süre,
18 inci maddede belirtilen (Geçişi iş göremezlik ödeneğine ilişkin belirtilen) çalışma sürelerine girmediği gibi, iş göremezliğin başladığı veya hastalığın anlaşıldığı yahut doğumun olduğu tarihten önceki bir yılın hesabında da dikkate alınmaz.

İş Kazası Sigortası hakkında merak edilen diğer sorular ve yanıtları için tıklayın

Kaynak: SGK

4(a)’dan (SSK) emekli maaşı almaktayım, oğlumdan 4(b)’den (Bağ-Kur) kalan aylığı da alabilir miyim?


4(a)’dan (SSK) emekli maaşı almaktayım, oğlumdan 4(b)’den (Bağ-Kur) kalan aylığı da alabilir miyim?

Ana ve babaya aylık bağlanabilmesi için; diğer çocuklardan hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması şartı aranmaktadır.

Ölüm Aylığı hakkında merak edilen diğer sorular ve yanıtları için tıklayın

Kaynak: SGK
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız