Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

12 Mart 2017 Pazar

Sigorta girişim 1980 Ocak ayı, isteğe bağlı 2550 gün, Bağ-Kur 360, askerlik 550 gün, ne zaman emekli olurum?

Ya 5000 günü ya da 60 yaşınızı doldurmanız gerekiyor
Doğum tarihim 9 Temmuz 1963. Sigorta girişim 1980 Ocak ayı. İsteğe bağlı 2550 gün, Bağ-Kur 360, askerlik 550 gün. Ne zaman emekli olurum? Hakan FB
Ocak 1980 sigorta başlangıcıyla 4/a (SSK) statüsünden normal emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5000 prim günü ve 45 yaş; yaştan emeklilik için ise 15 yıl sigortalık süresi, 3600 prim günü ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 2550 günlük isteğe bağlı prim ödemeniz 4/a (SSK) kapsamında olmalı. Bu durumda, askerlik sürenizi borçlanıp, üzerine 140 gün daha prim ödeyerek, 3600 prim günüyle 60 yaşınızı dolduracağınız 9 Temmuz 2023 tarihinde emekli olabileceğiniz gibi, 25 yıllık sigortalılık süresi ile 45 yaşınızı doldurmuş olduğunuzdan 5000 prim gününü tamamladığınızda da emekli olabilirsiniz.

Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ

Vatandaşlıktan izin alarak çıkan ve mavi kartı sahibi olan vatandaşların sağlık hak sahipliği bulunuyor mu?Vatandaşlıktan izin alarak çıkan ve mavi kartı sahibi olan vatandaşların sağlık hak sahipliği bulunuyor mu?

Bu kişiler sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla, Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler.

 Bu nedenle, mavi kart verilen kişiler sosyal güvenlik hakkından aynen Türk vatandaşları gibi faydalanabilirler. Bunun için Kurum ünitelerimize mavi kartları ile başvurup işlem yaptırmaları gerekmektedir. İşlem yaptırdıktan sonra sağlık hizmetlerinden sorunsuz bir şekilde faydalanabileceklerdir.

Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: SGK

1970 doğumluyum 2008 sigortalıyım ne zaman emekli olurum?

Başlangıcınızın tarihiniz 30 Nisandan önce ise farklı sonraysa farklı şartlara tabisiniz
Soru: 5 Eylül 1970 doğumluyum.  2008 sigortalıyım.  Ne zaman emekli olurum.
Sema KABUL
Cevap: Başlangıcınızı tarih(gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde sadece yıl olarak bildirmişsiniz. Oysa başlangıçta bir gün bile emekli olma şartlarını değiştirebiliyor. 2008’de 30 Nisandan önce sigortalı olmuşsanız 7000 gün(veya en az 4500 gün) prim ödemiş olmanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Başlangıcınız 30 Nisandan sonraki bir tarih ise, priminizi 7200 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca bu seçenekte 4600 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 61 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanızda mümkün.

Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız