Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

20 Haziran 2017 Salı

İşçi olarak geçen süreler için hangi durumda ikramiye ödenir?

İşçi olarak geçen süreler için hangi durumda ikramiye ödenir?
16 Mart 2017 tarihinde, ilk 6 yılı 4/a (SSK), 21 yılı 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında aynı işyerinde toplam 27 yıl çalışarak emekli oldum. SGK 21 yıl üzerinden emekli ikramiyesi ödedi. Emekli maaşım ise 27 yıl üzerinden bağlandı. Emekli ikramiyemin de 27 yıl üzerinden hesaplanıp ödenmesi gerekmiyor mu? Osman Yırtımcı
Memuriyetten önce kamu kurumlarında işçi olarak çalışanların 4/a (SSK) kapsamında geçen çalışma sürelerine ilişkin emekli ikramiyesi ödenebilmesi için;
- İş Kanununa tabi olarak çalışanların iş sözleşmesinin İş Kanunu hükümlerine göre kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek şekilde sona ermiş olması,
- Sözleşmeli personel statüsünde çalışanların ise hizmet sözleşmesinin ilgili mevzuatına göre iş sonu tazminatına veya aynı mahiyette olmakla birlikte başka bir adla ödenen tazminata hak kazanılmasına uygun olarak sona ermiş olması,
gerekiyor.
Ayrıca bu kişilerin her ne suretle olursa olsun evvelce iş sonu tazminatı veya bu mahiyette olmakla birlikte başka bir adla tazminat ödenen süreleri ile kıdem tazminatı ya da emekli ikramiyesi ödenmiş olan süreleri, emekli ikramiyesinin hesabında dikkate alınmamaktadır.
Buna göre, kamuda 4/a kapsamındaki çalışmanız 1475 sayılı (eski) İş Kanununun 14. maddesinde belirtilen kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek şeklide sona ermediyse, 4/a kapsamında işçi olarak geçen çalışma süreniz için emekli ikramiyesi ödenmez. Sadece memuriyet süreniz için ikramiye ödenir.
Emekli aylığı açısından ise 4/a kapsamında geçen çalışma süreleri, hizmet birleştirmesi kapsamında, bağlanacak emekli aylığının hesabında dikkate alınır.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ

Bağ-Kur’lu olursam SSK’dan emekli olabilir miyim?

SSK’dan emekli olabilir miyim?
4317 gün SSK primi ödedim. Şimdi ise kendi işyerimi açarak Bağ-Kur’lu oldum. 1259 günden fazla olursa Bağ-Kur’dan emekli oluyormuşum. Çözüm olarak 1 yıl SSK’ya devam etsem, sonra Bağ-Kur’lu olursam, SSK’dan emekli olabilir miyim? Tayfun Yaşar
Emeklilik statüsünün tespitinde son 2520 günlük prim ödemesi belirleyici oluyor. Son 2520 günlük prim ödemesi daha çok hangi sigortalılık (SSK, Bağ-Kur) kapsamında olursa o sigortalılık statüsünden, yine o sigortalılık statüsünün şartlarıyla emekli olunuyor.
Verdiğiniz bilgilerden emeklilik şartlarınızı ve buna göre de emekliliğiniz için ne kadar zaman kaldığını bilmek mümkün değil. Ancak 4/a (SSK) statüsünden emekli olabilmeniz için emeklilik öncesindeki son 2520 günlük prim ödemenizin en fazla 1259 gününün 4/b (Bağ-Kur) kapsamında olması ve prim ödemelerinizi buna göre planlamanız gerektiğini söyleyebilirim.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız