Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

5 Ocak 2012 Perşembe

En düşük GSS genel sağlık sigortası prim tutarı hk.

Asgari Ücret Zammı Primleri 2 Lira Yükseltti

Asgari ücrete yapılan yüzde 12,37'lik zam genel sağlık sigortası prim miktarını da yükseltti.


En düşük sağlık primi 33,36 liradan 35,41 liraya çıktı. 2 liralık zam yeşilkart hakkı kazanamayanların yıllık 24 lira fark ödemelerini beraberinde getirecek.


Yeni yıldan itibaren aylık geliri 295 liranın altında olanlar ise sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmayı sürdürecek.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in açıkladığı asgari ücret milyonlarca çalışanların yanı sıra 9 milyon 100 bin yeşilkartlı ile 1 milyon 700 bin sosyal güvencesi olmayan vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Yeni asgari ücret 2012 Ocak ayından itibaren yürürlüğe girecek GSS uygulamasında prim ödemesinde kritik eşiği yükseltti.
Brüt asgari ücret 837 lira iken 278 lira olan prim yatırma sınırı, asgari ücrete yapılan zam ile 886,50 liraya çıkan brüt asgari ücret prim ödeme sınırını 295 liraya çıkardı.
Yeşilkartlılar ücretsiz tedavi olabilmek ve ilaç alabilmek için yeni yılından itibaren gelir testine tabi tutulacak.
Vize tarihi sona erenler brüt asgari ücret üzerinden ya prim ödeyecekler ya da devlet tarafından primi ödenecekler sınıfına girecekler.

Yapılacak bu sorgulama sonucunda gelir düzeyi asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilen kişilerin, primleri devlet tarafından ödenerek, sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecekler.

YENİ GSS PRİM ORANLARI
Asgari ücrete ilk altı ayda yapılan 42 liralık zam genel sağlık sigortası prim miktarını da yükseltti.

En düşük sağlık primim 33,36 liradan 35,41 liraya çıktı. Yeşilkartı sona erenlerin gelir durumları 295 lira ve üzerindeyse 35 lira sağlık primi ödeyecekler. Geliri asgari ücretle asgari ücretin iki katı arasında ise 106,38 TL, geliri asgari ücretin iki katının üzerinde ise 2125.76 TL aylık prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. TRT
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız