Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

5 Ocak 2012 Perşembe

15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrıldıktan Sonra Yeniden Çalışmaya Başlayanların Durumu hk.

15 Yıl ve 3600 Günle İşten Tazminatlı Olarak Ayrıldıktan Sonra Yeniden Çalışma Durumu


Soru: Temmuz 1965 doğumluyum. SGK başlangıcım 09.06.1988'dir. SSK başlangıcımdan önce 18 aylık yaptığım askerliğimi ödedim. Bu bilgiler ışığında;

1- Emeklilik tarihim nedir?
2- Ayrıca kanun gereği 7 bin gün prim doldurulması halinde süreye bakılmaksızın emeklilik yaşını beklemek kaydıyla çalıştığım işyerinden ayrılırsam tazminat alınabildiğini öğrendim. Bunun için ne yapmalıyım?
3- 25 yıllık fiili hizmet sürem ne zaman doluyor? Süreyi doldurur doldurmaz tazminatla işten ayrıldıktan sonra yeniden çalışmak zorunda kalırsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım?

Faruk AKFAR

Cevap: Borçlandığınız askerlik süresinin de etkisiyle 24.11.1986-23.05.1988 tarihleri arasına çekilen sigortalılık başlangıcınızla SSK'lılıktan emeklilik bakımından 50 yaşına tabisiniz. 5 bin 375 gününüz de olursa Temmuz 2015 ayında emekli olabilirsiniz. 7 bin gün değil 3 bin 600 günü doldurduğunuzda da kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılma hakkına sahip olursunuz. Bu işlemi SGK biriminden alacağınız en az 15 yıl sigortalılık süresi ve 3 bin 600 gün prim şartlarınızı sağladığınıza ilişkin yazıyı işten ayrılma dilekçenize ekleyip işvereninize doğrudan veya noter aracılığıyla vermek suretiyle gerçekleştirebilirsiniz.

En az 15 yıl sigortalılık süresi ve 3 bin 600 günle işten tazminatla ayrılma hakkı yeniden çalışmak amacıyla kullanılamaz.

Ama işten çıktıktan sonra fikrinizin değişmesi ve yeniden aynı veya başka bir işyerinde çalışmaya başlamak hakkınız da yasal olarak yok sayılamaz. Bu yöntemle kıdem tazminatı aldıktan sonra yeniden işe başlamanızın önceki işyerinizle kıdem tazminatı problemi doğup bir davaya yol açması durumunda işten ayrılma işleminizde bir kötüye kullanma olup olmadığının tespiti mahkemenin yetkisindedir. Uzman olarak benim şahsi görüşüm çalışma veya çalışma hayatından ayrılma hakkının kişinin uhdesinde olacağı biçimindedir. Buna karşın sözgelimi daha işten ayrılmadan başka bir işyeriyle anlaşan bir işçinin bu haktan yararlanma imkânı bulunmamaktadır. Zira bu durum 1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesiyle tanınan tazminatlı işten ayrılma hakkının amacı dışında kullanıldığının delilidir ki eski işveren dava ederse kazanır.

Şevket Tezel - Sözcü
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız