Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

20 Haziran 2012 Çarşamba

15 yıllık sigortalılık süremi dolduracağımı 1 Temmuz 2012 tarihinde Kıdem Tazminatı almaya hak kazanıyor muyum?

Sigortalılık süresi açısından başlangıç tarihi 18 yaşın dolduğu gündür

Soru:15 yıl 3600 günden "Kıdem Tazminatı Alabilir" yazısı almak için SGK Müdürlüğüne gittim, oradaki memur bayan, 18 yaşından önceki çalıştığım 2 yıllık kıdem süremi dikkate almadı. Kıdem süresi hesaplanırken, işe başladığım tarihin dikkate alınması gerekmiyor mu? Örneğin; Benim doğum tarihim 6 Nisan 1981, sigorta başlangıç tarihim 1 Temmuz 1997 olup, 15 yıllık süremi dolduracağımı 1 Temmuz 2012 tarihinde Kıdem Tazminatı almaya hak kazanıyor muyum? Yani 02 Temmuzda SGK ya giderek bu yazıyı alabilir miyim? Eğer vermezlerse hangi kanuna dayanarak hakkımı aramalıyım?


C.DEVECİ

Cevap: Kurum haklı. Çünkü 1 Nisan 1981 den sonra ilk defa 18 yaşından küçükken sigortalı olanlarda, sigorta başlangıç tarihi 18 yaşın doldurulduğu tarihtir. 18 yaşından küçükken ödenen primler prim ödeme gün sayısı olarak dikkate alınırken, sigortalılık süresi açısından dikkate alınmaz.

Emekli olmak için aranan şartlardan sigortalılık süresi ve prim ödeme şartını sağlayanlar, kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabiliyor. Sigorta başlangıç tarihiniz itibariyle yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam 3600 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 15 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız, 6 Nisan 2014 tarihinde, kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılabilirsiniz.

Ekrem SARISU - POSTA
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız