Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

8 Aralık 2011 Perşembe

Evlenen kız çocuklarına çeyiz parası ödenmesi hk.

Sigortalının evlenen kız çocuklarına çeyiz parası ödenir


Soru: “Malullük maaşı alan eşim vefat edince bana ve kızıma maaş bağlandı. Kızım ay sonunda evlenecek. Kızıma ne kadar çeyiz parası ödenecek, ileride ben de evlenirsem çeyiz parası alabilir miyim?” Ayşe V.


SİGORTALININ SONRADAN EVLENEN EŞİNE ÇEYİZ PARASI ÖDENMEZ
Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere çeyiz parası (evlenme ödeneği) olarak peşin ödenir.

Çeyiz parası alan kız çocuğun aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde diğer bir ifadeyle evlendiği eşinin ölmesi veya boşanması halinde bu kişilere, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz. Çeyiz parası ödenmesi halinde, maaş alan diğer hak sahiplerinin aylık veya gelirleri evlenme çeyiz parası verilen sürenin bitimini takip eden ödeme döneminden itibaren yeniden belirlenir. Örneğin; Sigortalı ölmüş, eşine ve bir kızına maaş bağlanmış, daha sonra kız çocuğu evlenip çeyiz parası almışsa annenin maaşı hemen değil 24 ay sonra yükselir.

ÇEYİZ PARASI İÇİN MÜRACAAT ŞART
Çeyiz parası talep edecek kız çocuklarının bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezine dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunan kız çocuğunun evlenme bilgisi nüfusa işlenmemiş ise dilekçe ekine evlenme cüzdanının fotokopilerini de eklemesi gerekir. Çeyiz parası talep etmeyecek olan kız çocukları, diğer maaş alan anne ve kardeşlerin maaşlarının yükseltilmesi adına mutlaka çeyiz parası istemediklerine ilişkin taahhütname vermelidir. Çeyiz parası istemeyeceğine dair taahhütname veren kızların daha sonra çeyiz parası istemeleri halinde sonraki talepleri dikkate alınmaz. Dolayısıyla çeyiz parasının bir defaya mahsus seçimlik bir hak olduğunu, istenmeyince de düştüğünü söyleyebiliriz.

CENAZE YARDIMI SİGORTALININ ÖLÜMÜNE BAĞLI HAKLARDANDIR
Bir okurumuz “Babam vefat ettikten sonra anneme maaş bağlandı. Annem babamdan maaş alırken vefat etti, maaş alan kimse kalmadı. Annemin cenazesini ben kaldırdım. SGK’ya talepte bulunsam bana cenaze parası ödenir mi?” diye soru iletmiş. Bu nedenle bu konu hakkında da sizlere bilgi vermek istiyorum...

SİGORTALI VEFAT EDERSE CENAZE YARDIMI ÖDENİR
Çeyiz parası gibi bir defaya mahsus ödemelerden bir tanesi de cenaze yardımıdır. İş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken ya da kendisi için en az 360 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş iken ölen sigortalının hak sahiplerine, “cenaze yardımı ödeneği” verilir.
Cenaze ödeneği sigortalının eşi, yoksa çocukları, o da yoksa anne veya babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. Cenazenin bu kişiler dışında gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırıldığının belgelenmesi durumunda, cenaze ödeneği tutarını aşmamak üzere cenaze masrafı, masrafı yapan gerçek veya tüzel kişilere ödenir. Cenaze ödeneği için hak sahiplerinin talepte bulunması gerekir.

Sigortalının ölümü sonrası maaş bağlanan eş ya da çocukların ölümü halinde cenaze ödeneği verilmesi söz konusu olmaz. Zira cenaze ödeneği, sigortalının ölümüne bağlı bir haktır.

Şerif AKÇAN - Türkiye
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız