Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

20 Mayıs 2011 Cuma

2022 sayılı yasaya göre özürlülük maaşı bağlanması için nasıl bir yol izlemeliyiz?

2022 den aylık bağlatmak için kimsesiz ve muhtaç olmak gerekiyor


Soru: Babam yıllardır 2022 den maaş alıyordu. Bu ay başına kadar. 1998 dede pancar ekmişti ve fabrikada kaydı vardı. Fakat Bağ-Kura kayıtlı bile değildi. Tarım Bağ-Kurna gittik ve emekli olabilir mi? diye sorduk. Ve önce 2022 den maaş aldığını gördüler. SGK Ankara ile görüşün, geriye dönük 2022 den aldığı maaşı geri  almazlarsa, öyle başvuru yapın dediler. Bizde Ankara sosyal yardımlar daire başkanlığına sordum. Ve anında 2022 maaşı kesildi. 1988 de SSK'lı 78 gün çalışmış diye 10.200 TL de yersiz ödeme diye ceza geldi. Bizde ceza geldi, 2022 maaşı da kesildi diye Tarım Bağ-Kuruna başvurduk. 1 Mayıs 1998 den itibaren Tarım Bağ-Kuruna kayıt yapıldı. Fakat yapılandırmada ödeyeceği para 19.000 TL. Bu parayı da ödeme imkânı yok. Babam gelen cezayı ödemek zorunda kalır mı? Tekrardan 2022 den özürlülük maaşına bağlanması için nasıl bir yol izlemeliyiz? Orçun ÜNVER

Cevap:
2022 sayılı yasaya göre, aylık bağlanması için 65 yaşını doldurmuş olmak, kimsesiz ve muhtaç olmak gerekiyor. Babanız bu şartlara sahip gibi başvuru yaparak aylık bağlatmış. Oysa pancar ekerek, ürettiği pancarı satıyormuş. Yani tarımsal faaliyette bulunduğundan muhtaçlık durumu yokmuş. Kurum bu durumu tespit ettiğinde 2022 den aldığı aylığı kesmiş. Yersiz ödenen aylıkları da geri istemiş. Bu durum tamamen yasadan kaynaklanıyor. Babanızın gayrimenkulü ve mal varlığı yoksa, almış olduğu aylıklarla geçimini sağladığı ve sebepsiz zenginleşmesi olmadığı iddiası ile dava açar ve mahkemede sebepsiz zenginleşme olmadığını kanıtlarda yersiz ödendiği gerekçesi ile istenen tutarı ödemeyebilir.

Babanızın pancar satışlarından Bağ-Kura prim kesintisi yapılmış olduğundan, başvuru üzerine 1 Mayıs 1998 den Bağ-Kur tescilini yaparak, tahakkuk eden prim borcunu yapılandırmışlar. Bu babanız için bir fırsat yaklaşık 13 yıl gün kazanıyor. Askerliğini de borçlanıp prim ödemesini 15 tam yıla tamamlayarak emekli olabilir.

İstenen tün borçları sildirerek tekrar başa dönüp, 2022 den aylık bağlatması gibi bir durum olmaz.


Ulusal Basında Yazan Sosyal Güvenlik Uzmanları Tarafından Cevaplanmış Sorular İçin Tıklayınız  Ekrem SARISU - POSTA
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
SSK ve Bağ-kur Emeklilik - Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

SGK Emeklilik Danışmanlık

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;
En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama
Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderiniz.

Doğum tarihinizi ve SGK ilk işe giriş tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazınız.

Emeklilik sorularınıza; SGK hizmet dökümlerinizin incelenerek cevap verilmesini istiyorsanız aşağıdaki bilgileri gönderiniz:

  • T.C. Kimlik No:
  • Baba adı:
  • Cilt No:
  • Nufusa kayıtlı olduğunuz il:
  • Doğum tarihi:
Verdiğimiz danışmanlık hizmeti ücretlidir

Ücret ve hesap numaralarımız ile telefon numaralarımız sorularınız alındıktan sonra bildirilmektedir. 

Sorularınıza ücret ödendikten sonra yazılı olarak cevap verilecektir. 


Yazılı cevap aldıktan sonra anlayamadığınız hususlar olursa tekrar soru sorabilir veya dilerseniz telefon görüşmesiyle danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 

Danışmanlık ücretimiz ödendikten sonra SSK ve Bağ-kur dökümleriniz incelenerek sorunuz detaylı bir şekilde yazılı olarak yanıtlanacaktır. 

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
Emeklilik Sorunlarınızı Yazın: