Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

28 Eylül 2016 Çarşamba

Üniversite öğrencisi erkek çocuğu öğrenciliği sona ermediği sürece sağlıktan yararlanma hakkı var mıdır?Üniversite öğrencisi erkek çocuğu öğrenciliği sona ermediği sürece sağlıktan yararlanma hakkı var mıdır?

Üniversite öğrencisi erkek çocuğu, öğrenciliği devam etse dahi, en fazla 25 yaşını doldurduğu tarihe kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerdir.

SGK Yurtiçi Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Şartları hakkında merak edilen diğer sorular ve yanıtları için tıklayın

Kaynak: SGK

10 soruda Bağ-kur prim indirimi - KİMLER DÜŞÜK BAĞ-KUR PRİMİ ÖDEYECEK? - Cem KILIÇ yazdı!


Bağ-Kur’luları heyecan sardı

Bağ-Kur’luya 5 puanlık prim indirimi uygulaması, 1 Ekim tarihinden itibaren başlıyor. Bu kapsamda çalışanların primleri bu tarihten itibaren 5 puan düşürülecek. Şirket ortaklarından, muhtarlara, esnafdan gelir vergisi mükelleflerine indirimden 2 milyon kişinin yararlanması bekleniyor. Peki bu indirimden kimler, nasıl yararlanacak? İndirimden yararlanmak için ne yapmak gerekecek?

1- Kimler 5 puanlık indirim kapsamında yer alıyor?

Asteğmenlik öncesi üç aylık dönemi saydırıp emekli olabilir miyim?


Yedek subay okul sürenizi borçlanıp emekli olabilirsiniz

Soru: 1 Kasım 1962 doğumluyum. 18 Aralık 1992 tarihinde öğretmen olarak göreve başladım. Göreve başlamadan önce 174 gün sigortalılığım vardı. 17 Nisan 1989’da askere gittim. 1 Temmuz 1989’dan 31 Temmuz 1990 tarihine kadar yedek subay olarak görev yaptım. Hizmet sürelerimi birleştirdim. 25 Aralık 2015 tarihinde yüz kızartıcı suçtan dolayı tutuklandım. 19 Nisan 2016’da hüküm giydim. 16 Nisan 2016 da emeklilik için dilekçemi verdim. Ancak 50 gün eksiğim olduğu gerekçesiyle emeklilik talebim kabul edilmedi. Asteğmenlik öncesi üç aylık döneme saydırıp emekli olabilir miyim? Yada hangi şartlarda nasıl emekli olabilirim? Çünkü SGK(emekli sandığı) emekli olamayacağım hakkında bilgi verdi. Aydınlatıcı bilgi verirseniz sevinirim.
Ali ATMACA/MANİSA
Cevap: Yedek subay okul süresini borçlanmanız halinde(emekli sandığının hesabı doğruysa 50 günde borçlanabilirsiniz), 13 ay yedek subaylık süreniz nedeniyle kazandığınız 98 gün fiili hizmet süresi zammınız ve hizmetinizle birleştirdiğiniz 174 SSK priminizle,  Emekli Sandığında emekli   olmak için: 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 52 yaş şartlarına tabi olursunuz. Ve borçlanma talep tarihinizden 6 ay sonra emekli olabilirsiniz. 
Hizmetinizi birleştirerek emekli olacağınızdan emekli ikramiyesi alamayacaksınız. Bu nedenle borçlanma talep edip 6 ay bekleyerek emekli olmaktansa, SGK’ nın belirttiği eksik olan gün sayısı kadar isteğe bağlı olarak Bağ-Kura prim ödeyip, toplam hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.(hemen  prim ödemeye başlarsanız 50 gün sonra)
Ekrem SARISU - POSTA
AŞAĞIDAKİ KONU BAŞLIKLARI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

İş kazası geçiren sigortalıya yapılan sağlık yardımları nelerdir?


İş kazası geçiren sigortalıya yapılan sağlık yardımları nelerdir?

İş kazası geçiren sigortalının prim ödeme gün sayısına bakılmaksızın derhal tedaviye alınmasına müteakip belirli süreye bağlı olmaksızın tedavisi devam eder. Daha sonra bu iş kazasına bağlı arızanın nüksetmesi halinde yeniden sağlık yardımı yapılır.

İş Kazası Sigortası hakkında merak edilen diğer sorular ve yanıtları için tıklayın

Kaynak: SGK

Oto tamircisi işyerinde çalışan sigortalının yolda arızalanan bir aracı tamir etmek için işveren tarafından görevlendirilmesi üzerine, yolda bozulan aracı tamir ettiği sırada yoldan geçen bir aracın çarpması sonucu uğradığı kaza olayı iş kazası sayılır mı?


Oto tamircisi işyerinde çalışan sigortalının yolda arızalanan bir aracı tamir etmek için işveren tarafından görevlendirilmesi üzerine, yolda bozulan aracı tamir ettiği sırada yoldan geçen bir aracın çarpması sonucu uğradığı kaza olayı iş kazası sayılır mı?

Kaza işin yürütümü sırasında meydana geldiğinden, olayın iş kazası sayılması gerekmektedir.

İş Kazası Sigortası hakkında merak edilen diğer sorular ve yanıtları için tıklayın

Kaynak: SGK

2008’den sonra eşimden 4(c)’den (Emekli Sandığı) kalan dul aylığı almaktayım - 2008’den sonra 4(b)’den emekli olmam halinde dul aylığı almaya devam edebilir miyim?


2008’den sonra eşimden 4(c)’den (Emekli Sandığı) kalan dul aylığı almaktayım. 2008’den sonra 4(b)’den emekli olmam halinde dul aylığı almaya devam edebilir miyim?

5510 sayılı Kanunun 54. maddesine göre her iki aylığın ödenmesine devam edilir.

Ölüm Aylığı hakkında merak edilen diğer sorular ve yanıtları için tıklayın

Kaynak: SGK
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız