Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

5 Eylül 2013 Perşembe

Emekli olmadan önceki son 7 yıla aman dikkat - SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK TARİHİ HESABINDAKİ ÖNEMLİ AYRINTI!


Emekli olmadan önceki son 7 yıla dikkat edin

Emeklilikte, aylığı bağlayıp ödeyecek kurumun belirlenmesinde, sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen son 7 yıllık fiili hizmet (360 x 7 = 2520 gün) süresi esas alınıyor.

Daha basit bir anlatımla, sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresi içerisinde en fazla hangi kurumda hizmeti varsa, yani sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan 1261 prim ödeme günü hangi kurumda geçmişse o kurumca veya hizmet süresinin eşit olması durumunda sigortalının bağlı olduğu son kurumca yaşlılık -emeklilik- aylığı bağlanıyor.

Bu konu çalışanlar tarafından bilinmediği için, emeklilik döneminde kötü sürprizlerle karşılaşanlar olabiliyor. Bu nedenle konunun tüm çalışanlarca, özellikle emeklilik tarihi yaklaşanlar bakımından bilinmesinde fayda var.

Cem Kılıç - MİLLİYET

--
AŞAĞIDAKİ KONU BAŞLIKLARI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Ali ÖZTÜRK Ekonomist


Değerli ziyaretçi;

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır. 

Emeklilik Sorunlarınız İçin Yazın. 

Danışmanlık Hizmetimiz Ücretlidir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
Sorularınız İçin Yazın:

Askerlik borçlanmasının sigortalıların yani 4-a'lıların ( SSK ) emeklilik yaşını düşüreceği doğru mu? - ASKERLİK BORÇLANMASIYLA SSK ERKEN EMEKLİLİK DURUMU!


ASKERLİK...  
SORU:: Askerlik borçlanmasının sigortalıların yani 4-a’lıların emeklilik yaşını düşüreceği doğru mu? Turgut Akın


CEVAP: Askerlik borçlanması 4-a yani sigorta koşullarında, sigortalık süresini ve prim ödeme gün sayısını borçlanılan askerlik süresi kadar artırır. Emekli olmak için gereken prim gününüzü tamamlamanıza yardımcı olur.


Diğer yandan, askerlik sigorta başlangıç tarihinden önce yapılmışsa, emekli olunacak yaşı da etkiler yani düşürür. Askerlik borçlanması her sigortalı için farklı sonuç doğurur. Burada önemli olan parametreler, sigorta başlangıç tarihi, askerlik tarihi ve süresidir.

Cem Kılıç - MİLLİYET

--
AŞAĞIDAKİ KONU BAŞLIKLARI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


Ali ÖZTÜRK Ekonomist 
Değerli sigortalılar;

SSK ve Bağ-kur Emeklilik hesaplamalarında;  askerlik borçlanmasının önemi ve etkisi kişinin sigortalılık başlangıcına, askerlik yaptığı süreye ve askerliği ne zaman yaptığına bağlı olarak herkes için farklılık göstermektedir.

Bu nedenle; askerlik borçlanmasının emeklilik yaşınızı düşürüp düşürmediğini öğrenmek için bu işi bilen bir uzmandan danışmanlık hizmeti almanız menfaatiniz icabıdır.

Bazen 1 günlük askerlik borçlanması bile 1 yıl erken emeklilik sağlayabilir. 

  • SSK'da Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Kimler İçin Geçerlidir?
  • Bağ-kur'da Askerlik Borçlanmasıyla Nasıl Emeklilik Yaşı Aşağıya çekilir?
  • Askerliğini SSK işe giriş tarihinden sonra yapanların askerlik borçlanmasına ihtiyacı var mı?
  • Bağ-kur giriş tarihinden sonra askerlik yapanların borçlanması emeklilik şartlarını değiştirir mi?
  • SSK emekliliğinde işe yaramayan askerlik borçlanması Bağ-kur emekliliğinde kimlerin nasıl işine yarar?
  • Bağ-kur'dan SSK'ya geçişte askerlik borçlanması son 1260 günün hesabında dikkate alınır mı?
  • Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik İçin Askerlik yapılan Sürenin Kaç ayını veya gününü borçlanmak yeterlidir?
Kendi emeklilik durumunuza askerlik yaptığınız sürenin etkisini ve daha fazlasını öğrenmek için; emeklilikuzman@gmail.com adresine doğum tarihiniz, ilk SGK giriş tarihiniz, hangi yıllarda kaç ay askerlik yaptığınızı yazın.

Sorularınız profesyonel olarak detaylı ve kapsamlı bir şekilde yanıtlanacaktır. 

Danışmanlık hizmetimiz ücretlidir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist 
SGK Sorularınız için Yazın:

15 yıl SSK primi ödedim - Ancak prim günüm yetmediği için şu anda emekli olamıyorum - Ödenen primlerim yanacak mı? - Geri almam mümkün mü? - ÖDENMİŞ SGK PRİMLERİNİ GERİ ALMA ŞARTLARI!


PRİMLERİM YANAR MI?
SORU: 15 yıl SSK primi ödedim. Ancak prim günüm yetmediği için şu anda emekli olamıyorum. Yaşım da ilerledi. Ödenen primlerim yanacak mı? Geri almam mümkün mü? Mehmet Selamoğlu

CEVAP: Emeklilik için aranan yaşı doldurduğu halde emekliliğe yetecek kadar primi olmayanlar talepte bulunmaları halinde, ödemiş oldukları primleri ‘toptan ödeme’ adı altında geri alabilirler.

Emekli olmak için aranan yaşı dolduğunda emekli olma şartları yerine gelmemişse, SGK’dan talep edilmesi halinde çalışma yaşamı boyunca ödediğiniz primler size geri verilir.

Cem Kılıç - MİLLİYET

--
AŞAĞIDAKİ KONU BAŞLIKLARI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


Yaş haddinden emekli olurken kaç yaşı tamamlamak ve kaç gün prim ödenmesi gerekiyor? - SSK YAŞTAN EMEKLİLİK ŞARTLARI!


YAŞI TAMAMLAMAK
SORU: Yaş haddinden emekli olurken kaç yaşı tamamlamak ve kaç gün prim ödenmesi gerekiyor? Tuna SAVA

CEVAP: Yaş haddinden emekli olma şartlarını, sigorta başlangıç tarihi, prim sayısı ve kişinin doğum tarihi birlikte belirliyor.
Buna göre;
-  8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanlar
15 yıl sigorta, 3600 gün prim ve şartına göre
56-60 arasında değişen yaşı doldurduğunda
yaş haddinden emekli olabilirken,
-  8 Eylül 1999-1 Mayıs 2008 arası sigortalı olanlar 25 yıl sigorta, 4500 gün prim ve 60 yaş şartını birlikte sağladığı tarihte emekli olabiliyor.
-  1 Mayıs 2008’den sonra sigortalı olanlar ise primini 1 Ocak 2036’ya kadar 5400 güne tamamlaması şartıyla, 63 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabiliyor.

Cem Kılıç - MİLLİYET
--
AŞAĞIDAKİ KONU BAŞLIKLARI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


Emeklilikte öncelik sırasının tespiti - SSK, ESNAF BAĞ-KUR, İSTEĞE BAĞLI SİGORTA ÖDEYENLERİN EMEKLİLİK DURUMU!


Emeklilikte öncelik sırası 
SORU: Eşim, 1983 yılında sigortaya girdi. 2700 gün SSK yattı. 1450 gün Bağ-Kur ve 266 gün isteğe bağlı SSK olmak üzere toplam 4416 gün primi var. Ne zaman ve nereden emekli olur? Ahmet Turgut

CEVAP: Eşinizin 4/a’lı olarak sigorta yani eski adıyla SSK koşullarıyla emekli olması için gereken koşullar 20 yıl sigortalılık süresi, 40 yaş ve 5000 prim günü şartları mevcut. Hem 4/a hem de 4/b yani Bağ - Kur kapsamında prim ödemeleri var. Ancak eşinizin emekliliği daha doğrusu hangi kurumdan emekli olacağını tespit etmemiz için, bu primlerin hangisinin önce, hangisinin sonra olduğunu bilmemiz gereiyor. Son 2520 günlük prim ödemesi en fazla hangi sigortalılık kapsamında ise o sigortalılık statüsünden emekli olunduğundan, 40 yaş ve 5000 prim günü koşullarını yerine getirip, son 2520 günlük prim ödemesi içinde en az 1261 günü sigortalı olarak yani  4/a’lı geçirmişse, eski adıyla SSK koşullarıyla emekli olur. Yok eğer bu 1261 günü 4-b koşullarında geçirmişse,
o zaman Bağ-Kur koşullarıyla emekli olur.

Cem Kılıç - MİLLİYET

--
AŞAĞIDAKİ KONU BAŞLIKLARI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız