Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

7 Aralık 2010 Salı

Bağ-kur'a hiç kayıt olmayan eski vergi mükelleflerinin yeni SGK affıyla emekli olma şansları var mı? - Ali ÖZTÜRK Ekonomist yazdı!


SORU:


Merhaba size bir sorum olacak. Benim babam yaklaşık 20 yıldır vergi mükellefi fakat BAĞKUR a hiç kayıt olmamış. Şimdi emekli olma gibi bir şansı varmı ve yaklaşık ne kadar borcu çıkar? Şimdiden teşekkür ediyorum. Hoşça kalın.

Yakup Ç.


CEVAP:

Yakup bey TBMM'den yeni çıkacak torba yasada hiç Bağ-kur kaydı olmayanlar için bir düzenleme yok.

Çıkacak olan yasa Bağ-kur kaydı olan ve bu kayıtları vergi, meslek odası, esnaf sicil veya şirket ortaklığı ile sabit olan fakat Bağ-kur prim borçlarını zamanında ödeyemeyenler içindir.

Babanızın 20 yıldır var olan vergi mükellefiyeti hala açıksa ancak 1.10.2008 sonrasını bu aftan yararlanıp ödeyerek kazanabilir.

1.10.2008 öncesi için yapacak bir şey yoktur. 

Vergi kaydınız Bağ-kur kaydınız varsa bir anlam ifade etmektedir.

Bağ-kur belli başlı milat tarihler ilan ederek zamanında kendine kayıt yaptırıp prim ödemeyenlerin haklarını kısıtlamıştır.

Örneğin 20.4.1982 öncesinde vergi kaydınız olsa bile 20.4.1982 ile 4.10.2000 arasında Bağ-kur'a kayıt olan vergi mükellefleri 20.4.1982 öncesini Bağ-kur'a saydıramazlar.

Aynı şekilde 4.10.2000 öncesinde vergi kaydınız olsa bile 4.10.200 ile 1.10.2008 arasında Bağ-kur'a kayıt olan vergi mükellefleri 4.10.2000 öncesini Bağ-kur'a saydıramazlar.

Son olarak 1.10.2008 öncesi vergi kaydınız olsa bile 1.10.2008 ile bugün arasında Bağ-kur'a kayıt olan vergi mükellefleri 1.10.2008 öncesini Bağ-kur'a saydıramazlar.

NOT: BU SORU 3 YIL ÖNCE YANITLANMIŞTIR.. YENİ ÇIKACAK TORBA YASA İLE GERİYE DÖNÜK VERGİ KAYITLARINI BAĞ-KURA BORÇLANMA İMKANI ÇIKARSA DURUM DEĞİŞİR.

Daha fazla bilgi için daha önce cevapladığım benzer soruları okuyabilirsiniz:


SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınızı Yanıtlıyor
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

SGK Emeklilik Danışmanlık

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;
En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
Aykutoğlu Flats SATILIK Daireler - 0532 730 07 17