Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

30 Ağustos 2017 Çarşamba

Çalışma devam ederken kıdem tazminatı ödenebilir mi?

Çalışma devam ederken kıdem tazminatı ödenebilir mi?

3 Aralık 2013 tarihinden beri aynı işyerinde çalışmaktayım. İhtiyacım için 1.647 TL işverenimden ücret aldım, o da ekteki belge ile kıdem tazminatı olarak imzalamamı istedi ve imzaladım. Kasım ayında askerlik görevi için işten ayrılmak zorundayım. Kıdem tazminatı hesaplanırken başlangıç tarihinden iş sözleşmesinin feshine kadar ki kıdem üzerinden 1.647 TL mi düşülecek yoksa başka bir hesaplaması var mıdır? Not: Kıdem tazminatı almama rağmen sigorta üzerinde işyerinden girdi çıktım olmamıştır. Ayrıca işe başlangıcımdan beri maaşımın dışında AGİ ücreti alamıyorum, ne yapmam gerekiyor? Yavuz Karakaya
Gerçek ücretiniz midir bilemiyorum ama verdiğiniz bilgilerden, resmi kayıtlarda asgari ücretli gözüktüğünüz, ihtiyacınız için aldığınız tutar 2016 yılında ödendiyse, bir yıllık kıdem tazminatınız karşılığı olarak ödendiği anlaşılıyor. Ancak çalışma devam ederken kıdem tazminatı veya kıdem tazminatı avansı ödenmesi yasal olarak mümkün değil.
İş sözleşmeniz sona erdiğinde kıdem tazminatınızın, işe başladığınız tarihten itibaren hesaplanacak kıdem süreniz için son ücretiniz üzerinden hesaplaması, hesaplanan tazminat tutarından da 1.647 TL’nin mahsup edilmesi gerekir.
İşverenle net ücret üzerinden anlaşıp, resmi kayıtlarda asgari ücretli gözüküyorsanız, bankaya yatan ücretiniz içinde asgari geçim indirimi de olabilir. Değilse, asgari geçim indirimini talep edebilir, ödenmemesi halinde de vergi dairesine şikayette bulunabilirsiniz.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ

Emeklilik için üç seçeneği var

Annenizin emeklilik için üç seçeneği var
16 Ekim 1963 doğumlu olan annemin ilk işe giriş tarihi 16 Ocak 2003 ve 3243 sigorta günü var. Ne zaman, ne şartlarda emekli olabilir? Onur Öz
Anneniz, 7000 prim günü ve 58 yaş veya 4500 prim günü, 25 yıl sigortalılık süresi ve 58 yaş şartlarını sağladığında 4/a (SSK) statüsünden; 5400 prim günüyle 60 yaş şartını sağladığında ise 4/b (Bağ-Kur) statüsünden emekli olmaya hak kazanır.
Buna göre, 7000 prim gününü tamamladığında veya 4500 prim günüyle, 25 yıllık sigortalılık süresini dolduracağı 16 Ocak 2028 tarihinde 4/a statüsünden; 5400 prim gününü tamamladığında 4/b statüsünden emekli olabilir. 4/b statüsünden emekliliği tercih etmesi halinde, son 2520 günlük prim ödemesinin en az 1261 gününün 4/b kapsamında olması gerekiyor.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ

SSK başlangıç tarihim 1 Eylül 1999 olup bugüne kadar 4294 gün prim ödemem var ne zaman emekli olabilirim?

1681 gün daha prim ödeyip 56 yaşı dolduracaksınız
Soru: 29 Ekim 1978 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Eylül 1999 olup bugüne kadar 4294 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? 
Pınar KUVEYDAR
Cevap: Emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. 1681 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5975 güne tamamlamanız şartıyla, 56 yaşınızı dolduracağınız 29 Ekim 2034’de emekli olabilirsiniz.  Ayrıca 3600 günden fazla prim ödemeniz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 58 yaşınızı dolduracağınız 29 Ekim 2036’da emekli olabilirsiniz.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

Emekli Sandığına geçen 300 gün süremin emekli ikramiyesini alabilir miyim?

Bir tam yıldan az süre için emekli ikramiyesi ödenmez
Soru: 12 Ekim 1969 doğumluyum. İlk sigorta başlangıcım 1985’de. 1987-1988 arasında 300 gün Emekli Sandığına hizmetim var.(vekil öğretmen olarak.) 1991 yılından 2013 Ocak ayına kadar Türk Telekom da(özel şirket) SSK’lı olarak çalışarak 8600 gün prim ödedim. 2013 yılı Ocak ayında vergi muafiyeti (% 60) raporum ile emekli oldum. Kıdem tazminatımı aldım. 15 Haziran 2017 tarihli posta gazetesi köşenizde emekli sandığı ikramiyesi ile ilgili bir yazınız vardı. Bu maili ona istinaden yazdım. Son çalıştığım işyeri emekli sandığına tabi 300 günlük çalışmamı kıdem tazminatıma ilave etmedi. 300 günlük süremi hizmet birleştirmesi yaptım. SSK emekli maaşımı 300 gün ilave ederek primime ekledi ve maaşım eklenmiş haliyle hesaplandı. Benim sorum; Emekli Sandığına geçen 300 gün süremin emekli ikramiyesini alabilir miyim?
İsmail KAVLAK
Cevap: Son çalıştığınız işyeri memuriyet süreniz için emekli ikramiyesi ödemez. Emekli ikramiyesini Emekli Sandığı öder.( Emekli Sandığı ödediği emekli ikramiyesini daha sonra ilgili kamu kuruluşundan alır) Bir tam yıldan az süre için emekli ikramiyesi ödenmiyor. 10 ay için emekli ikramiyesi ödenmez. Diğer yandan emekli ikramiyesi alabilmeniz için, memuriyetten ayrıldığınız tarih itibariyle en az 10 yıl memuriyet süreniz olması gerekirdi. Maalesef emekli ikramiyesi alma hakkınız yok. 


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız