Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

11 Mayıs 2012 Cuma

Sigortalı çalışmaya devam ettikçe emekli maaşım azalır mı?

Primlerini tavandan ödeyenin çalıştıkça emekli aylığı artar

Soru: Şuan özel sektörde çalışmaktayım.1982 yılından sigorta başlangıcım var. 1964 doğumluyum. Emekliliğim dolmuş durumda. 8 yıllık bir Emekli Sandığı çalışmışlığımın yanı sıra, kalan günlerde de primlerim sürekli tavandan yattı. 9500 iş günün doldu. İşe devam ettikçe, emekli maaşım azalır mı acaba? Tahmini alacağım emekli maaşı ne olabilir?

Doğum borçlanmasına girersem kaç çocuktan ne kadar faydalanabilirim?

Doğum borçlanması için belli şartlar aranıyor

Soru: 25 Ağustos 1964 doğumluyum. İlk sigorta tarihim 11 Kasım 1985’dir. Üç çocuğum var. İlk çocuğum 1990 doğumlu. Prim gün sayım 1658 dür. Doğum borçlanmasına girersem, kaç çocuktan ne kadar faydalanabilirim? Ve ne zaman emekli olabilirim?
Gülşen KÜHEYLAN

Babam nasıl emekli olabilir?

Babanız iki şekilde emekli olabilir

Soru: 1959 doğumlu babam 1977 de sigorta başlangıcı var. 2650 iş gün prim ödemesi bulunuyor. Babam nasıl emekli olabilir?


Mahmut ATEŞ/ISTANBUL

Kalan prim gün sayısını ödeyerek hemen emekli yapabilir miyiz?

Toplu para yatırarak emekli olma usulü yok

Soru: Babam 1955 doğumlu. 1979-1980 yılları arasında Bağ-Kur’a 129 gün prim ödedi. Sonra bir aksilik yaşadık ve Bağ-Kur’u dondurduk. Daha sonra 2010 yılında babamı SSK ’ya başlattık. Şimdi 2010-2012 yılları arasında 420 gün, geçmiş yıllarda ise 129 gün olmak üzere toplam 549 gün prim ödemesi var. Öğrenmek istediğim, babam 57 yaşında yılını doldurmuş ama geri kalan prim gün sayısını ödeyerek bir anda emekli yapabilir miyiz?
FEYYAZ

Ticaret meslek lisesinden stajyer olarak sigorta girişim başlangıç sayılır mı?

Staj sigortası başlangıç sayılmaz

Soru: 1 Ocak 1973 doğumluğum. Ticaret meslek lisesinden stajyer olarak 2 Ekim 1989 tarihinde sigorta girişim yapıldı. Ancak okul tarafından prim yatırılmadı. Bu sigorta girişim, başlangıç sayılır mı? Emeklilik yaşı mı etkiler mi? Daha sonra 1 Eylül 1992 tarihinden itibaren sigorta primlerim ödenmeye başladı. Ben sigorta başlangıcım lise mi? Yoksa, 1 Eylül 1992 yılı mı sayılacak? Bu arada 6400 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim?
Aydın GÜNEŞ

Kendime ait iş yerim vardı kapatmak zorunda kaldım işsizlik maaşından faydalanabilir miyim?

Bağ-Kurlular işsizlik ödeneği alamaz

Soru: Kendime ait iş yerim vardı. 2011 de kapatmak zorunda kaldım. Şu an mağdurum. İşsizlik maaşından faydalanabilir miyim?

Nasıl bir yol izlemeliyim?

İstifa ettikten bir ay sonra SGK’ dan yazı getirerek kıdem tazminatı alamazsınız

Soru: Bir işyerinde yaklaşık 6 yıldır çalışıyordum. Bir ay önce kendi isteğimle istifa dilekçesi vererek ayrıldım. Benden önce işten ayrılan bir arkadaşımın kıdem tazminatını aldığını öğrendim. Nasıl aldığını, ne şartların gerektiğini, ne yapmam gerektiğini öğrendim. 4447 sayılı yasa ile 15 yıl sigorta ve 3600 prim gününü tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılsalar da kıdem tazminatı alınabileceğini öğrendim.

11 ay askerlik borçlanmasıyla emeklilik

11 ay askerlik borçlanmasıyla 2 Haziran 2012 de emekli olabilirsiniz

Soru: 2 Haziran 1963 doğumluyum. 1 Ocak 1988 tarihinden itibaren kesintisiz Bağ-Kurluyum. Bu tarih öncesinde yapmış olduğum 18 ay askerliğim mevcut. Bu durumda askerliğimi ödediğimde, emeklilik tarihim ve ödemediğimdeki emeklilik tarihimi merak ediyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir?
Abdullah ŞİNEL

Çocuklardan dolayı borçlanabilir mi?

Eşiniz SSK dan sonra memurluktan önceki doğumlarını borçlanabilir

Soru: 11 Eylül 1964 doğumlu eşim, 1 Ekim 1989 tarihide SSK’lı olmuş ve 45 gün prim ödemiş. Daha sonra 14 Mayıs 1997 tarihiden itibaren öğretmenlik yapmaya başladı. Halende öğretmenlik yapmaya devam ediyor. 14 Mayıs 1997 tarihinden önce iki çocuk sahibi olmuştur. Çocuklardan dolayı borçlanabilir mi? Ve ne zaman emekli olabilir?
İhsan IŞIKLAN/ANKARA

SSK kapsamında emekli eş ve babanın vefatından sonra iki maaş da bir kişiye bağlanabilir mi?

SSK hem eş hem babadan aylık ödemez

Soru: Yeni yasaya göre, SSK kapsamında emekli eş ve babanın vefatından sonra iki maaş da kişiye bağlanabilir mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
AYTEN

18 ay askerliğimi ödersem ne zaman emekli olabilirim?

Askerliğinizin altı ayını borçlanmanız yeterli

Soru:15 Ekim 1965 doğumluyum. 4 Kasım 1988 sigorta girişim. Sigorta başlangıcım askerlikten sonra. 18 ay askerliğimi ödersem ne zaman emekli olabilirim?
Yaman KULA

İsteğe bağlı sigortalı olarak 3600 günü tamamlarsa emekli olabilir mi?

8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olan 3600 günle emekli olamaz

Soru: Babam 1957 doğumlu. 1301 gün prim ödemesi var. İsteğe bağlı sigortalı olsa 3600 ü tamamlasa emekli olabilir mi?
Uğur ALICI

Beymen mağazaları iş başvuruları


2.500 kişiye Mersin'de iş fırsatı


Mavi jeans eleman arıyor


1000 özel güvenlik personeli alınacak


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız