Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

11 Kasım 2015 Çarşamba

SGK primine indirim talebi - ASGARİ ÜCRETİN 1300 LİRAYA YÜKSELTİLMESİNİN KİŞİ BAŞI MALİYETİ İŞVERENE KAÇ TL OLACAK?


İTO'dan "SGK priminde indirim" talebi

İTO Başkanı Çağlar, Asgari ücretin artması hem çalışana hem de iç piyasaya can verir

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılması çalışmalarını desteklediklerini ancak oluşacak ilave kazanç piyasaya tekrar dönene kadar, asgari ücretteki SGK primi işveren payında 3 puanlık bir indirim yapılmasını istedi.

Çağlar yaptığı yazılı açıklamada asgari ücretin artırılması çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Asgari ücretin artması hem çalışana hem de iç piyasaya can verir" diyen Çağlar, "Öte yandan borcunu düzenli ödeyen mükellefe asgari ücret üzerindeki SGK primi işveren payında üç puanlık indirim sağlanarak yüzde 12,5'lik oranın uygulanması işverene nefes aldırır. Biz yatırımımıza, ticaretimize devam edeceğiz, bundan kuşku duyulmasın ancak hükümetimiz tulumbaya su koyarsa, biz de yatırımlarımızı daha rahat yaparız" ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin net 1.300 liraya yükseltilmesinin işverene kişi başı aylık 437 lira ilave maliyeti olacağını belirten Çağlar, şunları kaydetti:

"Asgari ücretteki bu artışın özel sektöre toplam 16 milyar lira yıllık ek maliyeti olacağını tahmin ediyoruz. Tabi asgari ücret artınca, şirket içinde diğer çalışanlar da ücretlerine artış isteyecek. Yani gerçekte bu maliyetlerin daha üstüne çıkılacak. Zincirleme artışların getireceği yük çok fazla. Asgari ücrette elbette artış yapılsın ama bu paranın harcama şeklinde piyasaya dönmesi belli bir süre alacaktır. Her KOBİ'ye de eşit derecede dönmeyecek. Ayrıca dünyada rekabet üstünlüğümüzü de etkileyecek.

Bu nedenlerle hükümetimizden destek beklentimiz var. Borcunu düzenli ödeyen mükellef için SGK primi işveren payı şu anda yüzde 15,5. Bu oran üzerinde 3 puanlık bir indirim sağlanması büyük katkı olur. Bu katkıyı sürekli değil, belirli bir süre için istiyoruz. Ticaretin çarkları dönmeye başlayınca işveren prim payı yüzde 15,5'e tekrar çıkarılabilir. İşverenin bütçesi akamete uğramasın ki, ülkemizin de büyüme hedefleri devam edebilsin. Hükümetimizin bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz."

Kaynak: bloomberght.com

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!

Emekliliğim hangi işe giriş tarihime göre hesaplanacak?

Staj sigortası başlangıç sayılmıyor
Soru: 1973 doğumluyum. Otelcilik lisesinde okuduğumdan staj gördüğüm otelde sigortam Haziran 1989 ayında açıldı. Emekliliğimi buradan mı hesaplanacak? Yoksa Haziran 1992’de bir havayolu şirketinde başladığım işimden mi hesaplanacak? 6300 gün primim var. Ne zaman emekli olabilirim?
Mustafa BAL
Cevap: Staj sigortasında kişileri emekli eden sigorta kollarına prim ödenmediğinden emeklilik açısından başlangıç sayılmıyor.  Emeklilik şartlarınız Haziran 1992’deki başlangıcınıza göre belirlenecek. Bu tarihe göre emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz dahi, 2026’da 53 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.
Ekrem SARISU - POSTA

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!

Emeklilik için nasıl bir yol izlemeliyim?

Emeklilik için nasıl bir yol izlemeliyim?

11 Ağustos 1963 doğumlu bir beyim. Mart 1989-Kasım 1990 yılları arasında serbest olarak çalıştım. Vergi kaydım var fakat  Bağ-Kur kaydım yok. 1990-1991 yılları arasında 8 ay askerlik yaptım. 15 Ocak 1992-15 Temmuz 1992 arasında sigortalı olarak çalıştım. 16 Ekim 1992-31 Aralık 1994 arasında yine çalıştım fakat vergi kaydım var ama Bağ-Kur kaydım yok. 23 Ocak 1995’den beri Bağ-Kur’lu olarak serbest çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim? Nasıl bir yol takip etmem gerekir? M. Şener
Normal emeklilik için yaş probleminiz yok. Zira 25 tam yıl prim ödemiş olmanız gerekiyor ve prim gününü tamamlayana kadar yaşınızı da doldurmuş oluyorsunuz. Askerlik borçlanması yaparsanız SSK hizmetinizle birlikte 25 tam yıl prim günü şartını Kasım 2018’de tamamlar ve emekli olmaya hak kazanırsınız.
Vergi kaydınız olup ta Bağ-Kur tescilinizi yaptırmadığınız dönemler için idari aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Yargıya başvurmanız halinde bu süreleri kazanmanız söz konusu olabilir. Bu durumda da kazanacağınız süreler kadar erken emekli olabilirsiniz.
Diğer bir seçenek olarak bundan sonra prim ödemeseniz de 15 tam yıl (5400 gün) prim günüyle, 58 yaşınızı dolduracağınız 11 Ağustos 2021 tarihinde yaştan da emekli olmanız mümkün.

Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız