Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

26 Mayıs 2017 Cuma

Bağ-Kur prim ödememi yükseltmeli miyim?

Üstünden prim ödediğiniz kazanç tutarını artırabilirsiniz

Soru: 28 Ocak 1976 doğumluyum. SGK Sistemde işe giriş tarihim 1 Ekim 1993’dür.  3600 iş gününü doldurup işten ayrılmak istediğimden 12 Kasım 2009’da  SGK vermiş olduğum dilekçemde, hizmet başlangıcım 1 Kasım 1994 olarak beyan edildi. Tazminatımı alarak ayrıldım. Kendi işyerimi açtığımdan 9 Kasım 2010 tarihinden itibaren Bağ-Kura prim ödüyorum. (524,36 TL) Bugün itibariyle:  SSK’ya 4753 gün, Bağ-Kurda 6 yıl 5 ay12 gün prim ödemem görünüyor.  Bu şartlarda ne zaman ve de hangi şartlarda emekli olabilirim? Bağ-Kur ödememi yükseltmeli miyim?  Yada ilerleyen zaman da SGK’ya geçiş mi yapmalıyım?
İbrahim EROGLU
Cevap: Sigorta başlangıç tarihi kişi adına ilk defa emeklilik prim ödenen gündür. Sorunuzdan sigorta başlangıcınızın 1 Kasım 1994 olduğu anlaşılıyor. Bağ-Kurda emeklilik şartlarını, 1 Haziran 2002 tarihi itibariyle ödenen prim gün sayısı belirliyor.  Sorunuzu 1 Kasım 1994’den 1 Haziran 2002’ye kadar ara vermeden prim ödediğiniz varsayımına göre cevaplandırıyoruz. Emekli olmak için; 25 tam yıl(9000 gün) prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam priminizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla, 55 yaşınızı dolduracağınız 28 Ocak 2031’de emekli olabilirsiniz.  Askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Askerliğinizi 1 Haziran 2002 den önce yapmış olmalısınız. Askerlik sürenizin 5 ayını borçlanmanız halinde, 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanızda mümkün.  Bağ-Kurlular prime esas kazancın alt sınırı(bugün için 1.777.50 TL) ile üst sınırı(bugün için 13.331.25 TL) arasında belirleyecekleri kazanç tutarı üstünden prim ödüyorlar. Emekli aylığınızı artırmak için emekli olan kadar üst sınır veya üst sınıra yakın bir kazanç üstünden prim ödemelisiniz. Sigortalı bir işte çalışarak Bağ-Kurdan sonra SSK’ya 1260 gün prim ödemeniz halinde, SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabi olursunuz. 1260 günden sonra prim ödemeseniz de, 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte SSK’dan emekli olabilirsiniz.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

SSK’dan önceki doğumlar neden borçlanılamıyor?

Sigorta başlangıç tarihinden önceki doğumlar da borçlanılabilmeli

Soru: 14 Ağustos 1964 doğumlu bayanım. 13 Aralık 1999 tarihinde ilk kez sigortalı olarak kamuda İçişleri Bakanlığı kadrosuyla belediyede çalışmaya başladım. Ve hiç aralıksız çalışmaya devam etmekteyim. Ne zaman emekli olabiliyorum? Birde biri 1985, diğeri 1987 tarihli iki doğumum var. SSK’dan önceki doğumlar neden borçlanılamıyor? Benim gibi bu kanunu bekleyen çok kadın var.
Selen KAPLAN
Cevap: Emekli olmak için; 7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Çalışmanızı 23 Mayıs 2019’a kadar devam ettirerek prim ödemenizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız 14 Ağustos 2022’de emekli olabilirsiniz.  Maalesef kanun izin vermediği için sigorta başlangıç tarihinden önceki doğumlar borçlanılamıyor. Ancak bu haksız ve adaletsiz bir uygulama. Yasanın yürürlüğe konduğu günden beri bu konuyu eleştirdiğimizi okurlarımız bilir. Umarız siyasi otorite sizin gibi pek çok sayıda annenin feryadını duyarda, sigorta başlangıç tarihinden önceki doğumların borçlanılmasına izin veren yasal düzenleme yapılır.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız