Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

23 Ekim 2015 Cuma

Askerliğimin ne kadarını ödersem faydası olur? - Ne zaman emekli olabilirim?

Eylül 2017’de emekli olmanız mümkün
Soru: 8 Eylül 1967 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 19 Nisan 1989’dur. Halen çalışmaktayım. 8.300 gün prim ödemem var. Askerliğimin ne kadarını ödersem faydası olur? Ne zaman emekli olabilirim?  Bilgilendirirseniz sevinirim. 
Ahmet SAYAN
Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olmalısınız. Askerlik sürenizin 11 ayını borçlanmanız halinde, emekli olmak için;25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi olursunuz.  Prim ödemeniz yeterli olduğundan, borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de, 50 yaşınızı dolduracağınız 8 Eylül 2017’de emekli olabilirsiniz.
Ekrem SARISU - POSTA

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!

Yükseköğrenime geçiş döneminde yetim aylığı kesilir mi?

Yükseköğrenime geçiş döneminde yetim aylığı kesilir mi?

18 yaşındaki oğlum vefat eden babasından yetim aylığı alıyordu. 18 yaşını doldurduğu için liseyi bitirdiği Haziran 2015’te aylığı kesildi. Oğlum üniversiteyi kazandı, Ağustos 2015’te kayıt yaptırdı ve aldığımız öğrenci belgesi ile SGK’ya başvurduk. Gelen yazıda, Ekim ayı itibariyle maaşın bağlanacağı yazıyor. Oğlumun maaş almadığı Haziran-Eylül aylarının da ödenmesi gerekmez mi? Üniversiteye kayıt yaptırana kadar geçen sürenin maaşlarının ödenmemesi hukuken doğru mu? Birgül Canfesci
Emekli Sandığı Kanununa göre, erkek çocuğuna bağlanan yetim aylığı, ortaöğrenimini bitirdikten sonra ve 20 yaşını doldurmadan önce ilk ders yılında yüksek öğrenime başlamaları halinde aralıksız olarak ödenir.
4/a (SSK) veya 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalının erkek çocuğuna bağlanan yetim aylığı ise ortaöğrenimde 20 veya yüksek öğrenimde ise 25 yaşına gelmeden önce mezun olması halinde, mezuniyet nedeniyle ilişiğin kesildiği tarihten sonraki ödeme dönemi başından geçerli olmak üzere kesilmekte, bu şekilde aylığı kesilenlerden yeniden öğrenime başlayanlara, kanunda belirtilen yaş sınırları içinde kalmak ve talepte bulunmak koşuluyla yeniden aylık bağlanmaktadır.
Eşinizin sigortalılık statüsünü belirtmemişsiniz. Eşiniz 4/c statüsüne tabi ise oğlunuza bağlanan yetim aylığının kesilmemesi ve aralıksız ödenmesi gerekiyordu. Bu durumda almadığı aylıkları talep edebilir. Ancak eşiniz 4/a veya 4/b statüsüne tabi idiyse yapılan işlem doğrudur.

Sezgin ÖZCAN -SÖZCÜ

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız