Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

22 Nisan 2017 Cumartesi

İsteğe bağlı prim ödeyerek emekli olabilir miyim?

İsteğe bağlı prim ödeyerek emekli olabilir miyim?
1 Ağustos 1964 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1 Ocak 1989. Toplam 1080 prim günüm var. Geri kalan günleri isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olabilir miyim veya hangi şartlarda emekli olurum? Şebnem Pstcoğlu
İsteğe bağlı prim ödeyerek 4/b (Bağ-Kur) statüsünden emekli olabilirsiniz. Ancak prim gününüzü 5400 güne tamamlamanız, bunun için de 12 yıl daha prim ödemeniz gerekiyor.
Diğer yandan, 1260 gün isteğe bağlı prim ödedikten sonra 1260 gün 4/a (SSK) kapsamında prim öderseniz, 3600 prim günüyle 4/a statüsünden emekli olmanız da mümkün. Bu seçenekte hem 5 yıl daha az prim ödemiş olursunuz, hem de 5 yıl daha erken emekli olabilirsiniz.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ

Doğumdan sonraki iki yılda prim ödenmeyen günlerin borçlanılması hk.

Doğumdan sonraki iki yılda prim ödenmeyen günler borçlanılabiliyor
Soru: Eşim 25 Ekim 1971 doğumlu. Sigorta girişi Aralık 1991’de olup bu güne kadar 4000 gün prim ödedi. Haziran 2011 ve Kasım 2012 aylarında 2 doğum yaptı. Ne zaman emekli olur?
Sencer BAŞARAN
 Cevap: Eşiniz emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabi. 1525 gün daha prim ödeyerek toplam primini 5525 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.  Eşinizin,  doğum tarihlerinden sonraki iki yıllık sürelerde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkı var. Söz konusu sürelerde hiç prim ödemediğini varsayarsak, iki doğumu için 1230 gün doğum borçlanması yapabilir. Bu durumda ayrıca 295 gün daha prim ödeyerek toplam primini 5525 güne tamamlaması şartıyla, 48 yaşını dolduracağı 25 Ekim 2019’da  emekli olabilir. 

Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

Toplu prim ödeyerek ablamı emekli etme imkânımız olabilir mi?

Ablanız toplu ödeme yaparak emekli olamaz

Soru: 1 Ekim 1963 doğumlu olan ablamın sigorta başlangıç tarihi 1 Ağustos 1980 olup bugüne kadar 210 gün prim ödemesi var. 720 günde evde iş yapan bayan olarak prim ödedi. Ablam ne zaman emekli olabilir? Bir de, toplu prim ödeyerek ablamı emekli etme imkânımız olabilir mi? Ne yapmamız gerekiyor?
Kamil OĞUZ
Cevap: Ablanız 8 Eylül 1999 tarihi itibariyle 18 yıldan fazla süredir sigortalı olduğundan,  eski yasa şartlarıyla emekli olacak. Eski yasaya göre SSK’da yaş haddinden emekli olmak için: 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi. Ablanız son 1260 günlüğünü sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya ödemek şartıyla, toplam 2670 gün daha prim ödeyerek toplam primini 3600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir. Toplu prim ödeyerek emekli olma usulü bulunmadığından ablanızı toplu ödeme yaparak emekli edemezsiniz.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

9888 gün prim ödemem var daha da ödemeye devam etmekteyim ne zaman emekli olurum?

50 yaşı dolduracağınız 4 Haziran 2021’de emekli olabilirsiniz
Soru: 4 Haziran 1971 doğumluyum. SSK başlangıcım 1 Ekim 1987 olup askerlik dönemi hariç 9888 gün prim ödemem var. Daha da ödemeye devam etmekteyim. Ne zaman emekli olurum?
Doğan DEMİRKAYA
Cevap:  Emekli olmak için, 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 50 yaşınızı dolduracağınız 4 Haziran 2021’de emekli olabilirsiniz.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

34 yıldan emekli oldum bu 4 yıl için ikramiye farkı alabilir miyim?

Bağ-Kur hizmetiniz için ikramiye farkı ödenmez
2009 yılında emekli olan öğretmenim. 21 yıl öğretmenlik ve 13 yıl da Bağ-Kur’dan prim ödeyerek toplamda 34 yıldan emekli oldum. Ben bu 4 yıl için ikramiye farkı alabilir miyim? Veli Aksüzek
Birleştirilmiş hizmet süreleri üzerinden emekli olanlara sadece Emekli Sandığı kapsamındaki hizmet süresi için ikramiye ödenir. Bağ-Kur kapsamındaki hizmet süresi için ikramiye ödenmez. Emekli ikramiyesine esas hizmet süreniz 30 yıldan az olduğundan, ikramiye farkı alamazsınız.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız