Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

29 Ocak 2012 Pazar

900 gün tamamlanmadığı için dul ve yetim aylığı alamayanlar hk.

Babanızın kuruma bildirilmeyen 24 günü olup olmadığını araştırın

Soru: Askerlik primleri yatırıldıktan sonra prim gün sayısı 874 gün olarak hesaplandı. 900 günü tamamlamadığından annem ölüm aylığı alamıyor. 900 günü tamamlamak için yapılabilecek bir şey var mı?


Volkan ÖZLEK

Cevap: Babanızın vefat tarihi, 1 Ekim 2008 den önce olmalı. Çünkü, bu tarihten sonra borçlanmayla prim eksiği 900 güne tamamlanamıyor. Babanızdan dolayı annenize dul aylığı bağlanabilmesi için, babanızın 5 yıl sigortalılık süresi ve en az 900 gün prim ödemiş olması lazım. Babanızın yurtdışı çalışması varsa 24 günü borçlanabilirsiniz. Veya babanızın sigortalı çalıştığı yerlerde, kuruma bildirilmeyen veya bildirilmekle birlikte dosyasına işlenmeyen 24 günü olması gerekir. Babanızın çalıştığı işyerlerinden araştırın, kuruma bildirilmeyen günü varsa, hizmet tespit davası açarak, mahkemede belge veya şahitlerle çalışmasını ispatlamanız halinde, 24 gün kazanır ve annenize aylık bağlatabilirsiniz. Kuruma bildirilip de, gerek bildirge ve bordolardaki uyumsuzluktan, gerekse bilgi eksiklinden dosyasına işlenmeyen gün olup olmadığını işyeri sicil numarası ile kurumdan araştırın. Uyumsuzluktan veya bilgi eksikliğinden dosyasına işlenmeyen 24 gününü bulabilirseniz, bildirge ve bordolardaki uyumsuzluğu veya eksikliği işverene düzelttirerek 24 gün kazanıp, annenize dul aylığı bağlatabilirsiniz.

Ekrem SARISU - Posta
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız