Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

13 Haziran 2012 Çarşamba

Toplam prim ödemem 7100 gündür ne zaman emekli olabilirim?

Ya yüksek kazanç üstünden prim ödeyin ya da hiç prim ödemeyin

Soru: 19 Ağustos 1966 doğumlu olup, işe giriş tarihim 1 Mayıs 1991’dir. Kesintisiz 19 yıl SSK’lı olarak çalıştım. Bu süre zarfında primlerim aldığım maaş üzerinden yatırıldı. Daha sonra 1 yıl çalışmadım. Sonrasında 1.5 yıldan beride primlerim asgari ücret üstünden yatıyor. Bu durumda asgari ücretten prim yatırmaya devam etmeli miyim? Yoksa yatırmamalı mıyım? Toplam prim ödemem 7100 gündür. Ne zaman emekli olabilirim?

SERAP

Cevap: Emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de, 47 yaşınızı dolduracağınız 19 Ağustos 2013 tarihinde emekli olabilirsiniz. 19 yıl süresince primlerinizi, prime esas kazancın üst sınırı(bugün için 5.762.50 TL’dir) veya üst sınır yakın bir tutar üstünden ödemişseniz, emekli olacağınız tarihe kadar prime esas kazancın alt sınırı(asgari ücret) üstünden prim ödemeniz emekli aylığınızı düşürür. Bu durumda emekli olana kadar çalışmamanız, başka bir ifadeyle prim ödememeniz daha iyi. Doğru olanı emekli olunacak tarihe kadar yüksek kazanç üstünden prim ödemektir.

Ekrem SARISU - POSTA
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız