Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

14 Şubat 2013 Perşembe

Emekli maaşımdan 340 TL kesinti yapıldı toplam kaç para kesileceğini ve ne kadar zaman kesinti yapılacağını nasıl öğrenebilirim?

2003’ten bu yana SGDP ödemeniz gerekiyordu
20 yıl önce emekli oldum. 18 yıldan beri de kendime ait işyerim var. 2012 yılında 830 TL maaş alıyordum, 2012 Aralık maaşımdan 340 TL kesinti yapıldı. 2013 maaşım SGK sitesinde intibak farkı ile birlikte 952 TL gözüküyor ama Ocak ayında aldığım maaş sadece 600 TL. Bu kesintiler işyeri sahibi olmamdan dolayı mıdır? Bundan dolayıysa toplam kaç para kesileceğini ve ne kadar zaman kesinti yapılacağını nasıl öğrenebilirim? Geçen ay SGK’ya dilekçe yazdım fakat henüz cevap gelmedi. 
Kamber Metin


SSK ve Emekli Sandığından emekli olup ticari kazanç veya serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlara 02.08.2003 tarihinden itibaren sosyal güvenlik destek primi (SGDP) ödeme zorunluluğu getirildi. Bunların sosyal güvenlik destek primleri emekli aylıklarından kesilmeyip, Bağ-Kur 12. gelir basamağının yüzde 10’u tutarında kendileri tarafından ödenmeye başlandı. 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren de 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan düzenleme çevresinde emekli aylığından kesinti yapılmak suretiyle uygulanıyor.
Sizin de 02.08.2003 tarihini izleyen üç ay içinde Bağ-Kur’a başvurmanız gerekiyordu. Sizin durumunuzda olanlar için 6385 sayılı Yasayla ödeme kolaylığı getirildi. Söz konusu Yasa hükümlerinden yararlanmak için SGK’ya başvurduğunuzda, SGDP borcunuzu gecikme cezası ve zammı yerine TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar ile 18 eşit taksite kadar 36 ay vadeyle ödeyebileceksiniz.  
Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

SGK Emeklilik Danışmanlık

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;
En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
Aykutoğlu Flats SATILIK Daireler - 0532 730 07 17