Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

14 Haziran 2017 Çarşamba

Bağ-Kur emekli aylığımı tekrar başlatabilir miyim?

Bağ-Kur emekli aylığımı tekrar başlatabilir miyim?

28 Nisan tarihli SÖZCÜ’deki köşenizde yer alan, iki statüden emekli maaşı alınması bahsi ile ilgili bilgi rica ediyorum. 1986 kuruluşlu şirketimden 2000 yılında Bağ-Kur emeklisi oldum. Şirketim 2008’de kapandı. 2009’da memuriyetime devam edip 2013 Nisan ayında memur emeklisi olarak çalışma hayatımı sonlandırdım. 2009’da çalışmaya başlayınca emekli maaşımı dondurmuştum. Şu anda sadece Emekli Sandığından maaş alıyorum. Bağ-Kur emekli maaşımı da tekrar başlatabilir miyim? Ergün Doğruya
Verdiğiniz bilgilerde eksiklik yoksa belirttiğiniz hizmet süreleriyle Bağ-Kur ve Emekli Sandığından ayrı ayrı emekli olmanız mümkün olmamakla birlikte, sorunuzu Bağ-Kur’dan emekli olduktan sonra Emekli Sandığı Kanununa tabi çalışmaya başladığınızı ve Emekli Sandığından da emekli aylığına hak kazandığınız varsayımıyla yanıtlıyorum.
5335 sayılı Kanununun 30. maddesi gereğince, sosyal güvenlik kurumlarından emekli aylığı alanların, bu aylıkları kesilmeksizin kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılmalarına imkan bulunmadığından, 2009 yılında Emekli Sandığına tabi olarak çalışmaya başladığınızda Bağ-Kur aylığınızın kesilmesi gerekiyordu, siz de aylığınızı dondurmuşsunuz. Bir anlamda Bağ-Kur emekli aylığınız kesilmiş.
Bağ-Kur kapsamında emekli aylığı alırken Emekli Sandığı kapsamında çalışmaya başlayanların, Emekli Sandığı kapsamında geçen hizmetleri emeklilik öncesi hizmetleriyle birleştirilmeyip, müstakil olarak değerlendiriliyor.
Emekli Sandığı kapsamında çalışma sona erdiğinde, kesilen Bağ-Kur emekli aylığının yeniden bağlanmasının istenmesi halinde, kesilen Bağ-Kur aylığı güncellenerek yeniden başlatılıyor. Emekli Sandığına tabi hizmet aylık bağlanmasına yeterli ise Emekli Sandığından da ayrıca aylık bağlanıyor. Durumunuzu buna göre değerlendirerek, Bağ-Kur aylığınızın bağlanması için başvurabilirsiniz.

Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız