Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

9 Kasım 2014 Pazar

737 lira emekli maaşı olur mu? - EMEKLİ MAAŞLARI NEDEN DÜŞÜK BAĞLANIYOR?

Emekli aylıklarının geneli düşük
Soru: Babam 1 Eylül 1960 doğumlu. İlk işe girişi 1 Mayıs 1976 ‘da. 1 Eylül 2014 tarihinde 5000 prim günü ve 55 yaştan emekli oldu. Ancak bağlanan maaş 737,00 TL. Bu durumlarda maaşı daha yüksek olması gerekmez miydi? Bilgilendirirseniz sevinirim.
Fatma DEMİRKIRAN
Cevap: Emekli aylığını üstünden prim hesaplanan kazanç tutarı ile prim ödeme gün sayısı belirliyor. Kanunlar emekli aylığını azaltıcı yönde sık sık değiştirildiğinden prim ödenen dönemlerde çok önemli. Çünkü 2000 den önce ödenen, 1 Ocak 2000 ile 1 Ekim 2008 arası ve 1 Ekim 2008 den emekli olunan tarihe kadar ödenen primler emekli aylığını farklı ağırlıkta etkiliyor. Sorunuzdan babanız primini fazla kısmının 2008 den sonraya(veya 2000 den sonra) ait olduğu ve asgari ücret üstünden prim ödediği anlaşılıyor. Bu durumda babanıza bağlanan aylık normal. Çünkü bugün 620, 630 TL emekli aylığı bağlananlar var. Babanız iki sene daha çalışıp emekli olsa daha az aylık bağlanacaktı. Ancak yine de şüpheniz varsa, Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı olarak başvurup emekli aylığı hesabında yanlışlık olup olmadığını sorduğunuzda, gerekli kontrol yapılır ve sonucundan bilgi verilir.  
Ekrem SARISU -POSTA 

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderiniz. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız