Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

9 Şubat 2012 Perşembe

Ortağı olduğunuz şirketten borç para alma yasağı hk.

Faiz serbest borç yasak

Ben demiyorum.
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda yazıyor!..
Kendi şirketinizden (tamamı size ait olsa bile) borç almanız yasak!
Alırsanız hapse kadar yolu var.

Önce 300 ila 730 gün arası “adli para cezası”, ödemezseniz 300 ila 730 gün arası “HAPİS CEZASI” var.
Şirkete koyduğunuz sermaye için FAİZ alırsanız, işte o serbest!...

FAİZ YASAK DEĞİL Mİ?
Hayır, değil.
Ortağı olduğunuz şirketten borç para alamazsınız ama koyduğunuz sermayeye “faiz” alabilirsiniz.
“Aman bir yanlışlık olmasın. Kendi şirketimizden borç para çekersek hapis cezası var. Koyduğumuz sermayeye faiz alırsak daha ağır bir hapisle karşılaşmayalım. Bu dediğinizin yasal bir dayanağı var mı?”
diye soranlar için açıklayalım;
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun “Faiz ve ücret alma hakkı” başlıklı 132’inci maddesinde yazıyor.
Bu maddeye göre; şirket sözleşmesiyle ortaklara, koydukları sermaye için faiz verilmesi mümkün.
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 132. maddesine göre, ana sözleşmede hüküm bulunması halinde, ortaklara koydukları sermayeler için faiz verilebilecek.
Bu şekilde alınan “faiz”, şirkete borçlanma kabul edilmeyeceği için “adli para cezası” ya da “hapis cezası” uygulanamayacak.
Öte yandan, ortağı olduğu şirketten faiz almayıp borçlanana, 300 ila 730 gün arası “adli para cezası”, bu cezanın ödenmemesi halinde de 300-730 gün hapis cezası uygulanabilecek (Yeni TTK. Md.358).

İKİ İNCE NOKTA
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 132. maddesi; şirketinden “borç alamazsın” ama koyduğun sermayeye “faiz alabilirsin” diyor.
Bu tamam ama olayın bir de vergi boyutu var.
Onu da açıklayalım.
1. Gelir Vergisi:
Nakdi sermaye veya para ile temsil edilen değerlerden oluşan sermaye dolayısıyla elde edilen faiz, “menkul sermaye iradı” olarak kabul ediliyor (Gelir Vergisi Kanunu Md.75).
Menkul sermaye iradı da gelir vergisine tabi. Ortağın, kurum (örneğin bir anonim şirket veya limited şirket olması) durumunda, faizi elde eden yönünden, gelir kaydedilip kurumlar vergisine tabi tutulması söz konusu olacak.
2.Kurumlar Vergisi:
Şirketlerin kurum kazancının tespitinde, “öz sermaye üzerinden ödenen veya hesaplanan faizler” gider olarak kabul edilmiyor (Kurumlar Vergisi Kanunu, Md.11/a).
Bu duruma göre, ortağın koyduğu sermaye üzerinden;
- Şirket ana sözleşmesinde hüküm bulunması koşuluyla ortaklara, koydukları sermaye üzerinden faiz ödenebilecek.
- Ödenen faiz, şirket yönünden gider kaydedilemeyecek. Ortak yönünden de gelir veya kurumlar vergisine tabi tutulacak.
Özetle, neresinden bakarsınız bakın, ortaklara koydukları sermaye üzerinden faiz ödenmesi, ayakları yere basmayan bir olay!

Aman dikkat!..

ŞÜKRÜ KIZILOT
Hürriyet Gazetesi - 09.02.2012
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız