Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

17 Aralık 2011 Cumartesi

Emekli ikramiyeleriyle ilgili TBMM’ye verilen yeni yasa tasarısı hk.

Emekli ikramiyesinde ofsayttan üçüncü gol geliyor

Daha önceki birinci ve ikinci goller ofsayttan atıldığı için Anayasa Mahkemesi iptal etmişti.
Şimdi yine ofsayttan üçüncü golü atmanın hazırlıkları yapılıyor!..


OLAY NEYDİ?
T.C. Emekli Sandığı’na bağlı devlet memuru olarak çalışırken, memuriyetten ayrılıp SSK’lı ya da Bağ-Kur’lu olarak çalışanlar, bu kurumlardan emekli olduklarında, kamuda geçen hizmetleri nedeniyle “emekli ikramiyelerini” alamıyorlardı. Çünkü, Hizmet Birleştirilmesi ile ilgili 2829 sayılı yasaya bu yönde bir hüküm konulmuştu (Birinci gol).
1. İkramiye almalarını engelleyen yasa maddesi yani emeklilere ofsayttan atılan birinci gol Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Ancak iptal edilen yasa maddesinin benzeri yeni bir düzenleme TC Emekli Sandığı Kanunu’nda yapıldı (Ofsayttan ikinci gol atıldı).
2. Anayasa Mahkemesi, yeni düzenlemeyi de yani ofsayttan atılan ikinci golü de iptal etti. İptal kararı da 9 Temmuz 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu tarihten sonra emekli olanlar, memuriyette geçen hizmetleri ile ilgili ikramiyelerini rahatça alabiliyorlar.
3. Anayasa Mahkemesi kararından önce dava açanlar da ikramiyelerini alabildiler. Bazılarının ise davası henüz sonuçlanmadı. Dava açmayanlar gelince, onlar alamadılar. Şu anda 293 bin 802 SSK ve Bağ-Kur emeklisi, devlet memuriyetinde geçen süreleri ile ilgili ikramiyelerinin ödenmesini bekliyorlar. İkramiyelerin tutarı ise 3.3 milyar TL.

ÜÇÜNCÜ GOL NE?
Şimdi ofsayttan üçüncü bir gol atılmak üzere!..
293 bin 802 emekli ikramiye bekliyor ama bunların tamamını ödemek gibi bir niyet yok.
Emekli ikramiyeleri ile ilgili yeni bir yasa tasarısı TBMM’ye verildi.
Buna göre; ikramiyeleri ödenecekler üç ana grupta toplanıyor.
- Birinci Gruptakiler: Askerlik nedeniyle memuriyetten ayrılanlar,
- İkinci Gruptakiler: Evlilik nedeniyle, evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içinde memuriyetten ayrılan kadınlar,
- Üçüncü Gruptakiler: Memuriyette 15 yılı doldurduktan sonra, kendi isteği ile ayrılanlar.
İkramiyenin bunlara ödenmesi, bunların dışında kalanlara ödenmemesi öngörülüyor.

DAVA AÇAN YA DA AÇMAYANLAR
İkramiye ödenecek olanlar arasında, dava açmış olup da davası devam edenler varsa, bunların açtıkları davadan vazgeçmeleri isteniyor.
Diğerlerine gelince... Tasarıda onlarla ilgili bir hüküm yok. Boşu boşuna davalarından vazgeçmesinler.
Tasarı bu şekliyle yasalaşırsa, ofsayttan üçüncü gol atılmış olacak. Bunun da Anayasa Mahkemesi’nce iptali söz konusu. O nedenle, üç gruba girmeyenler davalarından vazgeçmesinler. Dava açmayanlar da vakit geçirmeden, davalarını açsınlar.
Yukarıda belirttiğimiz gibi, tasarıda, üç gruba girmeyenlerle ilgili düzenleme yok ama olmayacağı anlamına da gelmiyor. Komisyonda ya da Meclis Genel Kurulu’nda eklenecek bir madde ile onların da mağduriyeti giderilebilir.
Doğrusu da bu...

ŞÜKRÜ KIZILOT
Hürriyet Gazetesi - 17.12.2011
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız