Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

19 Mart 2012 Pazartesi

İlk sigorta girişim 1988 de olup, 3 sene prim ödemem var. 1990-92-95 doğumlu çocuklarım var. O aradan bugüne kadar olan boşluğu toptan ödeyebiliyor muyum?

Boş günleri borçlanarak kazanamazsınız
Soru: 1970 doğumluyum. İlk sigorta girişim 1988 de olup, 3 sene prim ödemem var. 1990-92-95 doğumlu çocuklarım var. O aradan bugüne kadar olan boşluğu toptan ödeyebiliyor muyum? Bunun için ne yapmam gereklidir? Ya da başka bir çözüm yolu var mıdır? Yanıtlarsanız sevinirim.

Fatma KÜÇÜK
Cevap: Geçmişte primi ödenmemiş boş günler borçlanılarak kazanılamıyor. Maalesef aradaki boş günleri borçlanarak kazanamazsınız. Ancak, 1992 ve 1995 deki doğumlarınız sonrasındaki iki yıllık sürelerde sigortalı çalışmanız yoksa(ki sorundan olmadığı anlaşılıyor)
İki doğumunuzu borçlanarak toplam 1440 gün kazanabilirsiniz.
Sigorta başlangıcınız 23 Mayıs 1988 den sonraki bir tarihse, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5300 gün prim ödeme ve 45 yaş şartlarına tabisiniz. 2780 gün daha prim ödeyerek, borçlanmayla 2520 güne yükselecek priminizi 5300 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca, doğum borçlanmasından sonra 1080 gün daha prim ödeyerek, toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 2028 de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte yaş haddinden emekli olmanızda mümkün.


Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA  Ulusal Basında Yazan Sosyal Güvenlik Uzmanları Tarafından Cevaplanmış Diğer Sorular İçin Tıklayınız 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız