Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

19 Mart 2012 Pazartesi

En son 10. basamaktan prim yatırdım. Şu anda sigortalı olarak çalışmaktayım. Sigortalı olarak çalışma süresi 323 gün oldu. Ne zaman emekli olabilirim? Askerlik borçlanması yatırabilir miyim?

Sigortalı çalışarak 937 gün daha prim ödemelisiniz

Soru: 18 Nisan 1963 doğumluyum. 18 ay askerlik yaptım. Sigorta başlangıcım askerden sonra. Temmuz 1987 ayından. 1 Ocak 1990-6 Mart 1997 tarihleri arasında 7 yıl 2 ay 5 gün tarım Bağ-Kuruna, 6 Mart 1997-22 Nisan 2003 tarihleri arasında 6 yıl 1 ay 16 gün esnaf Bağ-Kuruna prim yatırdım. En son 10. basamaktan prim yatırdım. Şu anda sigortalı olarak çalışmaktayım. Sigortalı olarak çalışma süresi 323 gün oldu. Ne zaman emekli olabilirim? Askerlik borçlanması yatırabilir miyim?

Yılmaz SAVAŞ
Cevap: Primi ödene son yedi yılda fazla prim ödenen kurum şartlarıyla emekli olunuyor. Sigortalı çalışmanızla 937 gün daha prim ödeyerek 323 gün olan prim ödemenizi 1260 güne tamamlamanız halinde, son yedi yılda SSK’ya fazla prim ödemiş duruma geçer ve SSK şartlarıyla emekli olma hakkı elde edersiniz.
Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. 937 gün daha prim ödeyerek sigortalı çalışmanızla ödediğiniz primi 1260 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.(ara vermeden prim öderseniz Ekim 2014 ayı sonunda)

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA  Ulusal Basında Yazan Sosyal Güvenlik Uzmanları Tarafından Cevaplanmış Diğer Sorular İçin Tıklayınız 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız