Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

5 Mayıs 2012 Cumartesi

Yeni iş fikirleri nasıl bulunur?

Nasıl iş fikri bulunur?

İş fikri araştırmasına başlamadan önce bazı temel noktaları bilmeniz gerekli. Herkes bir iş fikri araştırabilir ve bulabilir de. İş ve eğitim geçmişiniz bulabileceğiniz fikirleri sınırlandırmaz.


Bisiklet tekerleği bir veteriner tarafından icat edildi.
Frisbee bir fırıncı tarafından icat edildi.
Mısır gevreği bir çiftçi tarafından geliştirildi.
Fikir bulmada başarılı olabilmek için her şeye bakmaya hazır olmalısınız. Unutmayın, eğer birisi size yirmi yıl önce duvardaki bir delikten para çekebileceğini veya beş yıl önce size telefona konuştuğunuz dilin otomatik olarak aradığınız ülkenin diline tercüme edileceğini söylese idi, buna karşılık siz ne derdiniz?

O halde, hayal gücünüzü tamamen serbest bırakın yüzlerce fikir su yüzüne çıksın. İş fikri bulabilmenin birkaç yolu vardır:

Beyin fırtınası: Başarılı bir Beyin Fırtınası uygulaması için, öncelikle bir grup insanı bir araya getirmeniz gerekiyor. Bu insanlar aile fertleri, meslektaş veya dostlar olabilir.
Bir grupla en iyi sonuç, dört veya sekiz kişi ile alınmaktadır. Bu sistemde yeni fikirler bulmak istediğiniz bir konu seçiniz, beyin fırtınası seansı için bir zaman sınırı tayin ediniz. Yaklaşık 15 dakika genellikle yeterli olmaktadır. Seans sırasında üretilen tüm fikirleri mutlaka not edin. Hiçbir fikre karşı olumsuz tepki vermemeye çalışın. Son bahsedilen fikirden yeni fikirler çıkarmaya çalışın.
Fikirler haritası: Beyin fırtınası yöntemine benzemektedir. Bir Fikirler Haritası üretmek için önce büyük bir kutu ( veya daire) içine bir konu yazılır. Bu konu ile ilgili bir fikir aklınıza gelince, bunu o büyük kutuya bağlantılı başka bir kutu içine yazarsınız. Bağlantılı kutuların her serisi olabildiğince araştırılarak uzatılır. İstediğiniz kadar bağlantıyı kutu ile süreci başlatabilirsiniz.
Sorun çözümü yaklaşımı: Birçok ürün ve hizmet, belli sorunlara yanıt olarak geliştirilmişlerdir. Şu örnekleri düşününüz:
Leke çözücü,
Tüp cila (ayakkabı için),
Süper market el arabaları,
Hırsızlık alarmı.
Bunların her biri belli bir sorunla baş edebilmek için tasarlanmışlardır. Kendiniz veya aileniz veya dostlarınız hakkında düşünmeye biraz zaman ayırınız. Bazı çözümler çok açık olmakla birlikte, bazı durumlarda bu böyle olmayabilir. Bir sorunla karşı karşıya olduğumuz zaman, sorunu çözmek için takip ettiğimiz bir aşamalar dizisi vardır:
Olguları/gerçekleri belirleyin.
Sorunun nedenini öğrenin.
Çözümler hakkında düşünün.
Mümkün olan çözümleri bir elemeden geçirin.
En iyi çözümü seçin.
Seçtiğiniz çözümü uygulayın.
Başarı veya başarısızlığı değerlendirin.
İhtiyaçları karşılamak: İnsanların ihtiyaçlarını veya isteklerini karşılamak, sorun çözümüne çok benzer. Binlerce ihtiyacımız ve isteğimiz vardır. Öncelikle insanların temel ihtiyaçlarını düşünün:
Yiyecek ve içecek,
Giyim,
Barınma,
Ulaştırma,
Eğlence,
Bilgi,
Arkadaşlık
Bunların hepsi çok geniş alanlardır. Bunlar üzerinde düşünerek yeni iş fikirleri edinebilirsiniz.
Becerilerinizi kullanmak: Birçok insan içgüdüsel bir şekilde sahip oldukları iş becerilerine dayalı bir iş kurmayı düşünürler. Bunlar kaynakçılık, aşçılık, mühendislik veya kelime işlem hizmetleri olabilir.
Çoğu zaman, işinizde edindiğiniz becerilere dayalı bir iş kurmak mümkündür; ancak dikkatli olunuz. Başka birçok insanda da aynı becerilerin olması ve dolayısı ile karşınızda çok güçlü bir rekabet olması muhtemeldir. Buna karşı önlem almanın bir yolu, kendi işinize kendine has bir özellik vermektir. Örneğin beceriniz aşçılıksa, ihtisas gerektiren ve sizin yapabileceğiniz özel bir ürün arayın.
Ve bütün bunların dışında, girişimci olmaya karar verdiğiniz andan itibaren artık çevrenizde olup bitenlere daha farklı bakacaksınız. Bu bakış açısı aynı zamanda fırsatları görebilmenizi sağlayacaktır.
Kaynak: İşimiz Gücümüz İstihdam
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız