Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

27 Kasım 2011 Pazar

Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanların sigorta primleri hk.

EL EMEĞİ GÖZ NURUNU PAZARLARDA SATAN KADINLARIMIZ SİGORTALI OLABİLİRLER

Çarşı pazar dolaşırken yada yaz tatillerinde yöresel pazarlarda,panayırlarda kadınlarımızın ev reçelleri,erişte,tarhana,kışlık çoraplar,örgü, dantel vs sattıklarını görüyoruz.


Bu kadınlarımız genelde bu kazançları ile okuyan çocuklarına okul harçlığı,evlenecek kızlarına çeyiz parası,askerdeki çocuklarına cep harçlığı ve her şeyden önemlisi bu hayat pahalılığında ev ekonomisine karınca kararınca destek veren üreten fedakar kadınlarımızdır.

Bu kadınlarımız 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9. maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendine göre vergiden muaf esnafında tanımlanmıştır.

Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.

6111 sayılı Yasa ile yapılan değişiklik ile 5510 sayılı Kanunun geçici 16. maddesinin üçüncü fıkrasında düzenlemeye gidilerek 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9. maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinde belirtilen vergiden muaf işleri hizmet akdiyle herhangi bir işverene tabi olmaksızın sürekli ve kazanç getirici nitelikte yaptıklarını vergi dairelerinden alacakları yazılar ya da Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurları tarafından düzenlenen raporlar ile tespit ettiren kadınlar isteğe bağlı sigortalı olarak primlerini 2011 yılında % 18 olmak üzere ve her yıl birer puan artırılmak suretiyle ödeyebileceklerdir.

Kurum Ünitelerinin Dikkat Edici Husus Nedir?
Bu düzenleme ile
1.) 01.10.2008 tarihinden önce kayıt ve tescili yapılan isteğe bağlı sigortalılar ile 25.02.2011 tarihinden itibaren tescilleri yapılan kadınların bu madde kapsamında prim ödemek istemeleri durumunda vergiden muaf işleri 01.10.2008 tarihinden önce veya sonra yaptıkları araştırılmayacaktır.
2.) Vergiden muaf işleri yaptıklarını belgelemeleri halinde isteğe bağlı sigortalılık talep tarihini takip eden günden itibaren başlatılacaktır.
3.) 01.10.2008 tarihinden sonra vergiden muaf işleri yapmaları nedeniyle sigortalılıkları başlatılmayanlardan yeniden talep alınacaktır.

18 Gün Prim Ödenecek Her Yıl 1'er Puan Artacaktır:

2011 yılı için 18 gün prim ödeyerek, 30 gün hizmet kazanacaklardır.18 gün karşılığında prim her yıl için 1 gün artarak devam ederse 12 yıl sonra 2023 yılında 30 gün olacaktır.2023 yılına kadar vergiden muaf kadınlar isteğe bağlı sigortalılıkta daha avantajlı konuma geleceklerdir.

Örneğin:

Vergiden muaf iş yaptığını belgeleyen Ayşe Hanım 2011 yılı Kasım ayında isteğe bağlı sigortalının asgari ücretten ödeyeceği prim tutarı 267,84 TL iken, Ayşe Hanımın ödeyeceği prim 160,70 TL’dir.

Bu durumda Ayşe Hanım diğer isteğe bağlı sigortalılar karşısında 107,14 TL. avantajlıdır

VEDAT İLKİ
alitezel.com
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız