Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

19 Eylül 2011 Pazartesi

18 ay askerlik hizmetim var askerlik borçlanmasını ödersem ne zaman emekli olabilirim?

Askerliğiniz 8 gün fazlaysa iki yıl erken emekli olmanız mümkün


Soru: 1 Haziran 1965 doğumluyum. Bağ-Kur girişim 1 Aralık 1986 olup Bağ-Kura 7 yıl 6 ay 29 gün(2520 gün) pirim ödemem var. SSK giriş tarihim 12 Ocak 1995 olup, bu güne kadar SSK’lı olarak çalışıyorum.1985 te askere gittim 18 ay askerlik hizmetim var. Askerlik borçlanmasını ödersem ne zaman emekli olabilirim? Yatırmazsam ne zaman emekli olabilirim?
Hasan CIK
Cevap:
Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 50 yaşınızı dolduracağınız 1 Haziran 2015 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Askerlik sürenizin 10 gününü borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz 10 gün geri gider ve emekli olmak için, 25 yıl sigortalılık süresi, 5300 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan, 49 yaşınızı dolduracağınız 1 Haziran 2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.
Kaç gün askerlik yaptığınızı kontrol edin. Şayet 540 gün(18 ay) değil de, 548 gün askerlik yapmışsanız tamamını borçlanmanız halinde, 48 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanızda mümkün.


Kaynak: Ekrem SARISU - Posta  Ulusal Basında Yazan Sosyal Güvenlik Uzmanları Tarafından Cevaplanmış Diğer Sorular İçin Tıklayınız 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız