Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

12 Ocak 2016 Salı

Askerlik borçlanması emeklilikte son yedi yıl hesabına sayılır mı?


Askerlik borçlanması son yedi yıl hesabına sayılmaz
Soru: 1 Nisan 1967 doğumluyum. 16 Ağustos 1990’da sigortalı oldum. Mart 2004’de ayrıldım. 14 Haziran 2006’da tarım Bağ-Kur’u ödemeye başladım. 27 Mayıs 2014’de ek 5’e döndüm. Ek 5’ten emekli olabilmem için 23 ay daha prim ödemem söylendi. Bu şartlara göre askerlik borçlanması yaptırabilir miyim? 1987 yılında 18 ay olarak askerliğimi yaptım.
İsmet SEVER
Cevap: Primi ödenen son yedi yılda (son 2520 gün prim içinde) fazla prim ödenen kurum şartlarıyla emekli olunuyor. Bu nedenle SSK’dan emekli olmak için, Tarım Bağ-Kur’undan sonra SSK’ya en az 1260 gün prim ödemeniz gerekir. Askerliğinizi borçlanabilirsiniz. Ama kazanacağınız süre askerlik yaptığınız tarihe gideceğinden, son yedi yıl hesabında dikkate alınmaz. Fakat askerliğinizin 9 ayını borçlanıp, Bağ-Kur’dan sonraki SSK primin ödemenizi de 1260 güne tamamlamanız halinde, SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabi olursunuz. Toplam 5450 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 51 yaşınızı dolduracağınız 1 Nisan 2018’de emekli olabilirsiniz.
Ekrem SARISU - POSTA


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA


Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız