Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

14 Nisan 2014 Pazartesi

6111 sayılı yasayla gelen sigortanın üstünlüğü prensibi hk.

Bağ-Kura prim ödememeniz sorun oluşturmuyor

Soru:1Ağustos 2003 tarihinde sigorta başlangıcım var. 1 Ağustos 2009 tarihinde askere gittim. 31 Ocak 2010 tarihinde askerden geldim. 1 Şubat 2010 tarihinden bu güne kadar sigortalıyım. 26 Şubat 2007 tarihinden beri şirket ortağıyım. Bugüne kadar sigortalılığım aralıksız devam ediyor. 2008 de çıkan yasaya göre, BAĞ-KUR’a geçmem gerekiyor mu? Yoksa SSK’dan devam edebilir miyim? İleride sigortalılığımda bir sorun yaşar mıyım? Bilgilendirmenizi rica ederim.

Giray AKŞİT

Cevap: 1 Mart 2011 tarihine kadar, önce başlayan sigortanın üstünlüğü ilkesi vardı. Dolayısıyla bu tarihe kadar ara vermeden SSK ya prim ödediğinizden, Bağ-Kur açsından bir sorun yok. Bu tarihten sonrada 6111 sayılı yasayla, sigortanın üstünlüğü prensibi benimsendiğinden, Bağ-Kurlular sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya prim ödeyebiliyorlar. 1 Mart 2011 den itibaren de SSK ya prim ödediğiniz sürece Bağ-Kur’a prim ödemeniz gerekmiyor. Sonuç olarak Bağ-Kur açısından sorun yaşamazsınız. Ancak şirket ortağı olduğunuzdan, SSK sigortanız sonlandığında Bağ-Kurlu olmanız gerekir. Bağ-Kurlu olduktan sonra istediğiniz zaman tekrar sigortalı çalışmaya başlayabilirsiniz. Sigortalı çalışmaya başladığınızda, Bağ-Kurunuz sonlanır.

Ekrem SARISU - POSTA

--
SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA

Emeklilik Tarihinizi Hesaplatmak için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için 
tıklayın
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız