Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

16 Aralık 2011 Cuma

Vergi mükellefinin sigortalı çalışması hk.

Soru ve Cevaplar

4/a (SSK) sigortalısı olabilirsiniz

Ben 1956 doğumlu bir bayanım. 1987-1991 yılları arasında esnaf Bağ-Kur sigortalısı olarak hizmete başladım, 1991 yılında dosyamı kapattım. 10.10.2010 tarihinde yeniden Bağ-Kur sigortalısı oldum. SGK'ya başvurdum, 01.01.2012 itibarıyla 2014 yılına kadar ödeme yaparsan (59) yaşında emekli olursun dediler. Ancak 6 Aralık 2011 Salı günü sayfanızda yayınladığınız yazıda benzer bir konuda bir bayanın SSK'ya geçebileceğini yazmışsınız. Adıma vergi mükellefiyim. Bu durumda ben de 4/a (SSK)'ya devam edebilir miyim, 4/b (Bağ-Kur) sigortalılığım devam edecek mi?


Vergi mükellefiyetiniz devam ederken, kendi işyerinizde olmamak üzere 4/a (SSK) statüsünde sigortalı olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu durumda SSK sigortalısı sayılırsınız ve Bağ-Kur sigortalısı olarak prim ödemeniz gerekmez.

Verdiğiniz bilgilere göre 1987-1991 arası 4 yıl, 10.10.2010'dan bu yana 1 yıl 2 ay olmak üzere toplam 5 yıl 2 aylık Bağ-Kur hizmetiniz var. Bağ-Kur'dan emeklilik için ise prim gününüzü toplamda 5400 güne (15 tam yıla) tamamlamanız, bunun için de (verdiğiniz bilgiler doğruysa) 10 yıl daha prim ödemeniz gerekiyor.

Oysa SSK statüsünden emeklilik için son 1260 günü SSK kapsamında olmak üzere toplamda en az 3600 gün prim ödemeniz yeterli olup, emeklilik planlamanızı SSK statüsünden emeklilik için yapmanızda yarar var.

Metin TAŞ & Sezgin ÖZCAN - AKŞAM
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız