Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

30 Aralık 2015 Çarşamba

En erken hangi Kurumdan ne zaman emekli olurum?

SSK’dan daha erken emekli olabilirsiniz
Soru: 1 Eylül 1969 doğumluyum. 1 Kasım 1988’de sigortalı işe başladım. 120 gün prim ödemem var. 1992 yılında yurtdışına gittim. 2005 yılında kesin dönüş yaptım. 4400 günümü borçlanıp, SSK’ya ödeme yaptım. 1 Ağustos 2007’de BAĞ-Kura geçiş yaptım. Bugüne kadar aralıksız primlerimi ödedim. En erken hangi kurumdan ne zaman emekli olurum?   
Sezgin SERTÇE
Cevap: Yurtdışında çalışma sürelerinizi yıl olarak bildirmişsiniz. Şayet yurtdışı çalışma süreniz 1 Temmuz 2005’den önceki bir tarihse askerlik sürenizi de borçlanmanız halinde emekli olmak için: 25 tam yıl (9000 gün) prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabi olursunuz. Ve toplam priminizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla, 52 yaşınızı dolduracağınız 1 Eylül 2021’de emekli olabilirsiniz.
Ancak yurtdışı çalışma sürenizi bitiş tarihi 1 Temmuz 2005’den sonraki bir tarihse, 53 yaşınız dolduracağınız 1 Eylül 2022’de emekli olabilirsiniz.
Bağ-Kurlular faaliyetlerine son vermeden sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya prim ödeyebiliyor. Sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya 1260 gün prim ödemeniz halinde, SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabi olursunuz. Ve 1260 günden sonra prim ödemeseniz de (Bağ-Kur faaliyetinizi ter etmeniz şartıyla) 51 yaşınızı dolduracağınız 1 Eylül 2020’de emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi borçlanmanız gerekmediğinden ve daha erken emekli olacağınızdan bu seçenek avantajlı.
Ekrem SARISU - POSTA 


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız