Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

25 Eylül 2014 Perşembe

Torba Kanundan yararlanıp geriye dönük borçlanarak annemin emekli olması mümkün olabilir mi?

Annenizin 1988’den sonra üç doğumu varsa torbadan yararlanarak emekli olabilir
Soru: Annem 1977 yılında çiftçi Bağ-Kuruna girmiş. 5 yıl çiftçilik yapmışlar 5 yılın sonunda dondurmuşlar ve 1988 yılında Bağ-Kurdan çıkmış. Daha sonra hiçbir şekilde SSK’ya yada Bağ-Kura ödememiş. Torba Kanundan yararlanarak geriye dönük borçlanarak  emekli olması mümkün olabilir mi?
Tolga BERK
Cevap: Torba kanun borçlanma hakkı getirmediğinden anneniz geriye yönelik borçlanmayla gün kazanıp emekli olamaz. Annenizin doğum tarihini bildirmemişsiniz. Anneniz için SSK avantajlı. Çünkü SSK’da eski yasa şartlarıyla emekli olacak. SSK’da yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi. Anneniz,  1988’den sonra aralarında iki yıl süre olan üç doğumu varsa, sigortalı bir işe girip sigortalı çalışırken(5, 10 gün çalışsa da olur)  1800 gün doğum borçlanması yaparak primini 3600 güne tamamlar ve 50 yaşını da dolduruyorsa emekli olabilir.
Ekrem SARISU - POSTA
SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderiniz. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız