Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

28 Aralık 2012 Cuma

15 yıl 3600 gün yasasına göre kıdem tazminatımı alıp işten çıkma hakkım var mı? - KIDEM TAZMİNATINDA ÇOK ÖNEMLİ AYRINTI!


Sigortalılık süresinin başlangıcı 18 yaşın doldurulduğu tarihtir

Soru: 3 Ocak 1981 doğumluyum. 1995 Haziran ayında staj  yaptım. Sigortalı oldum. 1997 Ocak ayında ilk olarak çalışma hayatına başladım. Ve sigortam yapıldı. Toplam olarak 4910 gün ödenmişim var. Çalıştığım işyerinden 2,600 TL  brüt maaş alıyorum.

1- 15 yıl 3600 gün yasasına göre kıdem tazminatımı alıp işten çıkma hakkım var mı? 4 defa sgk kurumuna gittim 2'sinde alabilirsin dediler. 2'sinde de alamazsın dediler.

2- Ne zaman emekli olabilirim? Kaç gün daha prim ödemem gerekir?

3- İş hayatına başladığımdan beri primlerim hep yüksek ücretlerden ödendi.( Bugünkü maaşım gibi) İşten çıktıktan sonra asgari ücretli bir işe girsem ve kalan günlerimi düşükten ödesem emekli maaşım düşük mü olur?
Bakican TÜNGÜR

Cevap: 1) 15 yıllık sigortalılık süresinin hesabında, başlangıç tarihi 18 yaşınızı doldurduğunuz 3 Ocak 1999 dur. Bu başlangıca göre 15 yıllık sigortalılık sürenizi doldurmadığınızdan, kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılamazsınız. Prim ödemeniz yeterli olduğundan 15 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 3 Ocak 2014 tarihinde kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılabilirsiniz.

2) Emekli olmak için;25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. 915 gün daha prim ödeyerek 4910 gün olan priminizi 5825 güne tamamlamanız şartıyla, 56 yaşınızı dolduracağınız 3 Ocak 2027 tarihinde emekli olabilirsiniz.

3) Yüksek emekli aylığı almak için, prime esas kazancın alt üst sınırından(bugün için 6.113.25 TL) veya üst sınıra yakın bir kazanç tutarı, örneğin 4, 5 bin TL üstünden prim ödemelisiniz. Aksi takdirde asgariden prim ödemeniz halinde emekli aylığınızda düşme olur.

Ekrem SARISU - POSTA
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız