Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

8 Mart 2012 Perşembe

1 Ocak 2011 itibariyle basit usulden işyerimden Bağ-Kur ödüyorum fakat SSK’dan emekli olmak istiyorum iş yerimi kapatmadan nasıl sigortalı olabilirim?

Basit usulde vergilendirilme şartından biride işinde bifiil çalışmaktır

Soru: 20 Haziran 1971 doğumluyum. 1 Eylül 1990 tarihinde SSK’lı oldum. Bir aylık prim ödendi. 1 Mart 2003 te isteğe bağlı sigorta ödemeye başladım. 1 Ocak 2011 de basit usulden işyerimden Bağ-Kur ödüyorum. SSK’dan emekli olmak istiyorum. İş yerimi kapatmadan nasıl ödeyebilirim. Ne zaman emekli olabilirim?


Zehra KAYMAL

Cevap: Kamuoyunun Torba Yasa olarak adlandırdığı 6111 sayılı Kanun, 1 Mart 2011 tarihinden itibaren Bağ-Kurlulara, sigortalı çalışarak 4/a statüsünden(eski adıyla SSK’dan) prim ödeme hakkı getirdi. Sigortalı çalışarak SSK’ya prim ödeyebilirsiniz. Sigortalı çalışarak 1260 gün prim ödemeniz halinde, SSK’da emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabi olursunuz. Toplam 5450 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 47 yaşınızı dolduracağınız 20 Haziran 2018 tarihinde emekli olabilirsiniz.
Ancak, basit usulde vergilendirilmenin şartlarından biride “kendi işinde bifiil çalışmak veya bulunmaktır.” (193 sayılı K.Md.47/1) Yasa seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dışında, basit usulde vergilendirilenin işinin başından ayrılmasını yasaklamış bulunuyor. İşinizin başından ayrılarak başka bir işte sigortalı çalıştığınızın tespit edilmesi halinde, basit usulde vergilendirilme hakkınızı kaybedebilirsiniz. Ne iş yaptığınızı bilmiyoruz. Şayet işinizin başından ayrılmadan başka bir işte çalışmanız mümkünse, sıkıntı yaşamayabilirsiniz. Örneğin, mesai saatinde kendi işini yapmak mesai saati sonunda bir gazino da müzisyenlik yaparak, müzisyenlik işinden dolayı sigortalanmak gibi.

Ekrem SARISU - Posta
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız