Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

1 Mayıs 2011 Pazar

Kaç yaşında ve ne zaman emekli olabilirim? SSK'dan mı, yoksa Bağ-Kur'dan mı emekli olurum? Çocuğum için de doğum borçlanması yapabilir miyim?

* 11.12.1963 doğumluyum. 01.10.1990 ile 15.05.2003 tarihleri arasında part-time usta öğretici olarak çalıştım. Yeni çıkan Torba Yasa'ya göre geriye dönük olarak borçlanabilir miyim? Ayrıca okulun açık olmadığı Haziran-Ekim aylarını da geriye dönük olarak borçlanabilir miyim? Günlük veya aylık olarak ne kadar ödeme yapmamız gerekir? SSK'dan 1392 günlük sigortam var. 01.10.2008 tarihinden bu yana 4/B'li statüsünde isteğe bağlı Bağ- Kur'luyum. Buradan da 910 günlük Bağ-Kur'um var. Kaç yaşında ve ne zaman emekli olabilirim? SSK'dan mı, yoksa Bağ-Kur'dan mı emekli olurum? Çocuğum için de doğum borçlanması yapabilir miyim? Selma USLU


Yeni çıkan 6111 sayılı Kanun (Torba Yasa) ile uzman ve usta öğretici olarak çalışanlara bu yasanın çıkış tarihinden önceki hizmetlerinde ay içerisindeki 30 günden eksik kalan süreleri borçlanma hakkı getirilmiştir. Siz de 1990 ile 2003 yılları arasında 30 günden az olan süreleri borçlanabilirsiniz. Yani 1 ayda çalışmış olduğunuz 15 günü bu yasayla 30 güne çıkartabilirsiniz. Fakat, okulların açık olmadığı dönemi borçlanamazsınız. Ödeyeceğiniz tutar mevcut asgari ücrete göre (01.01.2011-30.06.2011 tarihleri arasındaki) günlük 8,49 TL'dir. Bu rakam 01.07.2011 tarihinde asgari ücretin artmasından dolayı artacaktır. Dolayısıyla borçlanmanızı bu tarihe kadar yapın. Emekliliğinize gelince; 1983 yılındaki girişinize göre, 5000 günü tamamlar tamamlamaz emekli olabilirsiniz. Borçlanmanızı yaptığınızda eğer prim gün sayınız yeterli gelmezse yapmış olduğunuz doğumdan dolayı da borçlanma yaparak prim gün sayınıza ekletebilirsiniz.


Ulusal Basında Yazan Sosyal Güvenlik Uzmanları Tarafından Cevaplanmış Sorular İçin Tıklayınız  Ali ŞERBETÇİ - TAKVİM
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

SGK Emeklilik Danışmanlık

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;
En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama
Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderiniz.

Doğum tarihinizi ve SGK ilk işe giriş tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazınız.

Emeklilik sorularınıza; SGK hizmet dökümlerinizin incelenerek cevap verilmesini istiyorsanız aşağıdaki bilgileri gönderiniz:

  • T.C. Kimlik No:
  • Baba adı:
  • Cilt No:
  • Nufusa kayıtlı olduğunuz il:
  • Doğum tarihi:
Verdiğimiz danışmanlık hizmeti ücretlidir

Ücret ve hesap numaralarımız ile telefon numaralarımız sorularınız alındıktan sonra bildirilmektedir. 

Sorularınıza ücret ödendikten sonra yazılı olarak cevap verilecektir. 


Yazılı cevap aldıktan sonra anlayamadığınız hususlar olursa tekrar soru sorabilir veya dilerseniz telefon görüşmesiyle danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 

Danışmanlık ücretimiz ödendikten sonra SSK ve Bağ-kur dökümleriniz incelenerek sorunuz detaylı bir şekilde yazılı olarak yanıtlanacaktır. 

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
Emeklilik Sorunlarınızı Yazın:
Aykutoğlu Flats SATILIK Daireler - 0532 730 07 17