Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

11 Ekim 2016 Salı

35.000 TL karşılığında 5 yıl hizmet satın alabilir miyim?


Kaybedilen günlerin geri kazanılması mümkün

Soru: Babam 1 Ocak 1968 doğumlu. Bağ-Kur başlangıç tarihi 24 Kasım 1992 olup 19 yıllık geçmişi var. Fakat 2010 ve 2015 yarasında düzenli ödeme olmadığı gerekçesiyle 5 yıl silindi denildi. Ve 5 yılı 35.000 TL karşılığında satın alınabileceğini söylendi. Bu durumun aslı var mı? Ve babam bu durumda ne zaman emekli olur? SSK ya geçse kaybı olur mu?
Ayşe AYDIN
Cevap:  Prim borcundan dolayı sigortalılığı durdurulan ve prim borcu silinerek, sigortalılık süresini kaybedenler, kaybettikleri sürenin primlerini güncel değerleri üstünden ödeyerek günlerini tekrar kazanabiliyorlar. Verilen bilgi doğru. Babanız durdurulan sigortalılık süresinin primini bugünün değerleri üstünden öderse, kaybettiği günleri tekrar kazanabilir.
Emekli olmak için: 25 tam yıl(9000 gün) prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabi.  Günlerini kazanması halinde, 24 Kasım 2017’ye kadar prim ödeyerek toplam priminizi 9000 güne tamamlaması şartıyla, 53 yaşınız dolduracağı 1 Ocak 2021’de emekli olabilir.  Babanızın askerlik süresi hakkında bilgi vermemişsiniz. Sigorta başlangıç tarihinden önce 18 ay askerlik yapmışsa, askerliğinin tamamını borçlanması halinde, borçlanmadan sonra prim ödemese de, 52 yaşını dolduracağı 1 Ocak 2020’de emekli olabilir.    
Ekrem SARISU - POSTA


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız