Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

28 Kasım 2014 Cuma

Ne zaman emekli olabilir ve maaş alabilmek için yaş şartı kaçtır?


Babanız 58 yaşı dolduracağı tarihte emekli olabilir

Soru: Babam 27 Ekim 1960 doğumlu. 1 Ocak 1995 tarihinde mecburi tarım sigortası başlamış ve 1 Mayıs 2011 yılında terk etmiştir. Toplam prim gün sayısı 16 yıl 4 ay 1 gündür. Daha sonra 2 Mayıs 2011 yılında SSK sigortası başlamıştır ve toplam gün 1.225 günde SSK ya prim ödemiştir.  Toplam kazanç ise  39.227.10 TL dir. Acaba babam ne zaman emekli olabilir ve maaş alabilmek için yaş şartı kaçtır?
İpek BEHZETOĞLU
Cevap: Sorunuzdan babanızın Tarım Bağ-Kurlusu olduğu anlaşılıyor. Çünkü  Tarım sigortasına ayda 15, yılda 180 gün prim ödendiğinden, tarım sigortalısı olsa 16 yıl 4 ay prim ödemesi olmazdı.
Sorunuzu babanızın 16 yıl 4 ay Tarım Bağ-Kuruna prim ödediği varsayımına göre cevaplandırıyoruz. Babanız Bağ-Kurda yaş haddinden emekli olmak için: 15 tam yıl(5400 gün) prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi. Bundan sonra prim ödemese de, 58 yaşını dolduracağı 27 Ekim 2018’de emekli olabilir.
Yalnız primi ödenen son yedi yılda fazla prim ödenen kurum şartlarıyla emekli olunduğundan, babanızın bu şartlarla emekli olabilmesi için sigortalı çalışarak SSK’ya 1259 günden fazla prim ödememeli. Başka bir ifadeyle bundan sonra SSK’ya en fazla 34 gün prim ödeyebilir. Babanız sigortalı çalışarak 35 gün daha prim ödemesi halinde, SSK’da emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olur. Ve 60 yaşını dolduracağı 27 Ekim 2020 de emekli olabilir. 
Ekrem SARISU - POSTA


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız