Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

29 Ekim 2011 Cumartesi

SGK Primlerimi hangi üst sınırdan ödememi önerirsiniz?

Emekli aylığı hesaplama usulü değiştirildi

Soru: 26 Mart 1965 doğumluyum. 1 Eylül 1987 tarihinde özel bir bankada çalışmaya başladım. 31 Aralık 1999 tarihine kadar bu bankada çalıştım. 1 Ocak 2000 – 31 Aralık 2003 arası SSK'lı olarak bir firmada çalıştım. 2003'ten sonra SSK primi ödemedim. Sorularım şunlar:
1)2012 yılından itibaren tekrar SGK' na prim ödemeye başlayacağım.(Firmada çalışarak) Ne zaman emekliliğe hak kazanırım?
2)Ne zaman emekli maaşı bağlanır?
3)Son Yedi Yılın Ortalaması alınıyor, diye bir şey duydum bu doğru mudur?
4)Doğru Değilse, SGK Primlerimi hangi üst sınırdan ödememi önerirsiniz? (En üst limit örneğin 1,600 TL, orta düzey limit, örn: 800 TL vb gibi) Tanju ESKİ


Cevap:

1) Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, 50 yaşınızı dolduracağınız 26 Mart 2015 tarihinde emekli olabilirsiniz.

2)Mart 2015 ayı içinde aylık talebinde bulunursanız 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren emekli aylığı bağlanır.

3) Son yedi yılın ortalamasını sanırım emekli aylığı tutarı açısından soruyorsunuz. Emekli aylığı tutarı açısından son yedi yılın ortalaması diye bir uygulama yok. Son 5, 10 yılın ortalamasının alınarak, katsayı gösterge sistemine göre emekli aylığı hesaplama usulü 1999 yılı sonunda terk edildi. 2000 den itibaren tüm yıllarda ödenen prime esas kazanç tutarının, emekli aylığına etkisi oluyor.

Primi ödenen son yedi yılda fazla prim ödenen kurum şartlarıyla emekli olunuyor. Muhtemelen duyumunuz bu uygulamaya ilişkin. Son yedi yılda(son 2520 gün prim ödemesi içinde) SSK ya fazla prim ödemeniz olduğundan, SSK’nın belirttiğimiz şartlarıyla emekli olacaksınız.

4)Bugün için prime esas kazancın üst sınırı 5.440.50 TL dir.(asgari ücretin 6.5 katı) Prime esas kazancın alt sınırı da asgari ücrettir.(bugün için 837 TL) Üst sınır veya üst sınıra yakın bir kazanç tutar üstünden(örneğin, 3.000, 4.000 TL gibi) prim ödemediğiniz sürece emekli aylığına faydası olmaz. Hatta daha önce tavandan prim ödemişseniz bundan sonra prim ödemeniz emekli aylığınızı düşürür. Ekrem SARISU - Posta
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız